Стената

  Едни ги създават, други ги рушат, третии двете

Обложка на албума Стената (The Wall) на английската рок група „Пинк Флойд“, издаден на 23 ноември през 1979. Стената – когато човек чуе тази думичка, се сеща за различни неща. Някои за ненадминатия албум на рок-легендите Флойд. А и не само! Други за Берлинската стена. Трети – дори за собствените си домове. По предназначение и по смисъл.

Някои

Стената, пиленцата … кокоши работи … клъвнал ме е петела обаче … клъв-клъв

За КОТКАТА и КОТИЛОТО …

За хора със здрави нерви, може би чули някога Пинк Флойд, и за тези расли между панелните стени, или пък наблюдавали отблизо развитието на кокошките на двора …

Прасе с клюн – петел със зурла – стадо без куче – крава без виме – бик без рога … световна драсканица с история и без край … само ножът е същият добре подострен …

Баба казваше: “Сине, Погалена овца няма” ! Аз не я разбрах тогава! После узнах, че никой не гали овцата, а я стрижели, доели и позаколвали! Също видях, че стадото е невъзможно да го погалиш. Егати … 

Я да видим сега ко стана бре … оногова време … та чак до сега …

На 9 ноември 1989 година ръководители на бившата  социалистическа партия и на ГДР дават пресконференция. Целта е да съобщят за изготвения нов закон за свободно движение на гражданите на Източна Германия. Унгария вече е отворила своята граница с Австрия, първите източногерманци са напуснали ГДР през посолствата на Западна Германия в Прага и Варшава. Факт са и демонстрациите в Берлин и Лайпциг. Генралният секретар на Германската комунистическа партия в ГДР Ерих Хонекер си е отишъл. На пресконференцията на този ден източногерманският политик Шабовски е запитан от италиански журналист: „И кога влиза в сила законът за свободно придвижване на източногерманците?” Шабовски не знае отговора на въпроса. Объркано  търси в папките пред себе си. И  отговаря: „От този момент. Веднага”. Това е репликата, която отваря Берлинската стена. Хиляди източногерманци, чули по радиото новината за отварянето на границата между Източен и Западен Берлин,  тръгват към  граничните пунктове. Картонената автомобилна гордост на соц-реалноста – Трабант, и хора поемат по железния мост Bornholmerstrasse – това е първият граничен пост, който е отворен на 9 ноември в 23:30 часа. Телевизионните кадри  от този миг  обиколиха света. Днес, на  самото място, има  плоча с надпис и звук: “В нощта на 9 срещу 10 ноември 1989 година, на моста на улица Борнхолмер, Стената за пръв път се отвори след 13 август 1961. Берлинчани отново се събраха.”

А сега да си припомним историята на СТЕНАТА, която не е свършила … кликнете на този линк:

Стената и пиленцата

Стената – символ на подмолните конфликти, които всяка случайност може да тласне към нагорещяване. Била тя от време оно и преодолявана от Троянския кон и украсена от Хубавата Елена. Или пък дялана години и украсена с китайски йероглифи. И в последно време тези стени не са малко, а дори напротив – укрепват се и даже се издигат нови…

Все още по света стърчат тези съоръжения, наречени “стени”. Зависи дали знаете … и дали ви интересува … няма значение.

Стената е била средство за разделяне, е, и си остава. Хората се разграничават едни от други: богатите от бедните, слабите от силните, юдеите от мюсюлманите, облечените от съблечените, сунити от шиити, човеците и животните ….

И се заграждат със стени

Да погледнем картата!