Тел Авив стана най-скъпият град за живеене в света

Само за една година скочи с пет места нагоре по време на пандемията

Вече не е в Азия или Европа – или дори в САЩ!
„През следващата година очакваме да видим още по-високи разходи за живот“ – Упасана Дът, ръководител на световните разходи за живот в EIU.

Тел Авив в Израел изпревари Хонконг и Сингапур, за да стане най-скъпият град за живеене в света.

6 декември 2021 г. Израелският Тел Авив изпревари Хонконг и Сингапур, за да стане най-скъпият град за живеене в света, според Economist Intelligence Unit (EIU), съобщи елитното издание Форчън в съдействие с Блумберг.

Израелският град се изкачи от 5-то място миналата година, точно по време на пандемията с КОВИД-19, за да оглави доклада за световните разходи на живот за 2021 г. за 1-ви път, изтласквайки Париж до съвместно 2-ро място със Сингапур. Цюрих и Хонконг оформиха първите пет.

Покачването на националната валута (шекел) и нарастването на цените на стоки, включително храната и транспорта, бяха основните фактори за това, че Тел Авив заема челното място, според EIU.

В него се казва, че цените на стоките и услугите, изследвани в градовете, са се повишили с 3,5% на годишна база в местна валута, в сравнение с 1,9% миналата година. Инфлацията беше най-бързата регистрирана за последните пет години. Увеличението на разходите беше най-голямо за транспорта, тъй като по-високите цени на петрола повишиха цената на безоловния бензин с 21%.

Други ключови констатации в проучването включват:
Рим отбеляза най-голям спад в класацията от 32-ро на 48-о място
Техеран скочи от 79-о на 29-о място след повторното налагане на санкциите на САЩ срещу Иран
Хонконг имаше най-скъпите цени на бензина – $2,50 долара за литър
Цените на марковите цигари се повишиха средно с 6,7%.
Сирийската столица Дамаск остава най-евтиният град в света

Упасана Дът, ръководител на световните разходи за живот в EIU, каза в изявление: „Въпреки че повечето икономики по света сега се възстановяват, тъй като ваксините срещу Covid-19 се въвеждат, много големи градове все още наблюдават скокове в случаите, което води до социални ограничения. /Вижте по-долу данни за ваксинацията в Израел/

Това наруши доставките на стоки, което доведе до недостиг и по-високи цени.”

„През следващата година очакваме да видим още по-високи разходи за живот в много градове по света,

тъй като заплатите се увеличават в много сектори. Очакваме обаче централните банки да повишат лихвените проценти, предпазливо, за да спрат инфлацията. Така че увеличението на цените трябва започнете да умерено от тазгодишното ниво.”

Световните разходи за живот е проучване, провеждано два пъти годишно от EIU, което сравнява повече от 400 индивидуални цени за 200 продукта и услуги в 173 града.

/FORTUNE, BLUMBERG/

+++

ВИЗИТКА
Тел Авив, също и Тел Авив-Яфо (на иврит: תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, преведено на български език „Пролетен хълм“; на арабски: تل أبيب, Тал ʼАбиб) е 2-ят по големина град в Израел, дълги години изпълнявал функциите на столица на страната.
Сравнително млад град – едва на 100 години, с характерна за Южна Европа архитектура, той е обявен през 2003 г. от ЮНЕСКО за обект на световното наследство. Тел Авив включва и Яфо, един от най-старите градове в Близкия изток, намиращ се на възвишение предлагащо неоценима гледка към брега на Тел Авив с неговите плажове. Градът е родина на израелската филхармония, на много музеи и разполага с университет (намиращ се в северната част на града).
Почти цялата световна общност разглежда Тел Авив за столица на Израел. Поради тази причина повечето посолства се намират в този град, вместо в Ерусалим. Изключение правят само САЩ, Коста Рика и Салвадор, чиито посолства са в Ерусалим.
Археологически улики сочат в Яфо за наличието на човешка дейност в региона, датираща от около 7500 г. пр.н.е. Градът се споменава в древен египетски документ, както и в еврейската библия и за властта над него са водени множество битки.
По време на първата Алия (на иврит: עלייה‎; буквално „подем“, „изкачване“, „издигане“ – репатриацията или завръщането на евреите в Израел, а преди основаването на държавата Израел – в Ерец), през 80-те години на 19 век, когато множество еврейски имигранти пристигат в региона, нови местности са открити извън Яфо на сегашната територия на Тел Авив. Първата е Неве Цедек, основана от евреи мизрахи заради пренаселване в Яфо, и построена на земя, притежавана от Ахарон Челуш. Други местности са Неве Шалом (1890), Яфо Ноф (1896), Охел Моше (1904) и др. Когато Тел Авив получава градски статут през 20-те години на 20 век, тези местности се присъединяват към новосформираната община, отделяйки се от Яфо.
Втората Алия довежда до втора експанзия. През 1906 група евреи, сред тях жители на Яфо, се събират заедно и сформират общество на Ахузат Баит (букв. „чифлик“). Една от целите им е да формират „Еврейски градски център в здрава обстановка, планирана според модерните естетически стандарти и хигиена“.
На 11 април 1909 г. 66 еврейски семейства се събират върху пуста пясъчна дюна, за да парцелират земята чрез лотария, използвайки мидени черупки. Събитието се счита за официалната дата на основаването на Тел Авив.
По време на обявяването на израелската независимост на 14 май 1948, населението на Тел Авив е над 200 000 души. Градът служи като правителствен център на израелската държава, докато властите не се преместват в Йерусалим през декември 1949. Заради международния спор за статута на Йерусалим, повечето от посолствата остават в или в близост до Тел Авив.
Населението на града е 1 284 400 души (2010), с предградията – 3 850 800 души, от които 96,1% са евреи, а 3,9% – араби.
София е българският побратимен град на Тел Авив от общо 25. В Съединените щати това е Филаделфия.


КОВИД И ВАКСИНАЦИЯ в Израел

Израел бе станал лидер на глобалната имунизационна кампания. След средата на април там пандемията почти изчезна – в статистиката се нижеха дни с нула жертви на коронавируса. През август обаче в страната се надигна нова вълна, в която превзе нови рекорди.

Според едно изследване от Израел, прекаралите COVID-19 са по-защитени от повторно заразяване от ваксинираните. 

На фона на високия брой заболели от COVID-19 правителството на Израел засилва натиска хората, които са се ваксинирали срещу коронавируса, да си сложат и трета доза, информира БТА.

Зеленият паспорт, който дава възможност за достъп до обществения живот в страната, ще бъде валиден само до шест месеца след поставянето на втората доза ваксина.
След този период ще бъде необходимо поставяне на трета доза.

Дори хората, които са дали положителен резултат на тест за коронавирус, най-късно шест месеца след това трябва да се ваксинират.

“Зеленият паспорт” се изисква за достъп до почти всички сфери на обществения живот в Израел. Всички на възраст над 3 години трябва да докажат, че са ваксинирани, възстановили са се от COVID-19 или имат отрицателен тест, ако искат до посещават културни събития, спортни зали, музеи, ресторанти, университети или конференции.

Деца на възраст до 12 години се тестват безплатно.

По официална информация около 61 процента от близо 9,4-милионното население на Израел са получили по две дози ваксина, а около 37 процента – по три. Трета доза се поставя, ако от втората са минали поне пет месеца. В края на юли Израел стана първата страна в света, която започна да поставя трета доза.