Никулден – Св. Николай пази Семейството, Рода (+бързи рецепти +музика)

Св. Николай, архиепископ Мирликийски,Чудотворец (Saint Nicholas the Wonderworker) пази Семейството, Рода, Имота и имането! Покровител на моряците, търговците, банкерите и затворниците! Още известен като Св. Никола, роден през втората половина на 3 век, употребил цялото си богато наследство за дарение, БЕЗ да търси Светска слава! Всичките му дела до края на живота му през 342 г. имали цел да умиротворяват, да закрилят, да дават изцеление.През средновековието 1099 г. мощите му са откраднати от италиански моряци от храма в Мира и са пренесени в гр. Бари, Италия където се пазят и до днес. По-късно частици от тези мощи са дарявани от Римокатолическата църква на различни поместни православни църкви; такава частица се пази и почита и в храма “Св. Николай” в София.

6 декември НИКУЛДЕН – Св. Николай, архиепископ Мирликийски,Чудотворец (Saint Nicholas the Wonderworker)

БЪРЗИ РЕЦЕПТИ ЗА РИБА

Ден на банкера и Ден на дарителя
Ден на град Бургас

 ДА ПРЕБЪДЕ ИМЕТО НА СВЕТЕЦА НИКОЛАЙ! ЧЕСТИТ ПРАЗНИК !

Честит имен ден на Никола, Николай, Николина, Нина!
Честит празник на банкерите и морските хора! На Бургазлии!

Св. Николай пази Семейството, Рода, Имота и имането!

Покровител на моряците, търговците, банкерите и затворниците! Светията употребил цялото си богато наследство за дарение, БЕЗ да търси Светска слава!

Когато разделяли Света на Св. Никола се паднала Водата!

Във всяка българска къща се приготвя риба. Постни гозби от сърмички, боб и царевица украсяват платата. Обредни ароматни хлебове ухаят у дома! Трапезата НЕ се вдига на този ден!

Николай е мъжко име, руски вариант на българското име Никола, което пък е с гръцки произход. Никола произлиза от думите побеждавам (nikáo) и народ (laós).

Към края на 2009 г. Николай е 4-тото по разпространеност мъжко име в България, носено от около 92 000 души (2,50% от мъжете). То е 6-тото най-често използвано мъжко име за родените през 2007-2009 г.

Св. Николай, архиепископ Мирликийски,Чудотворец (15 март 270 – 6 декември 343) – Никулден. (Saint Nicholas the Wonderworker, traditionally March 15, 270 – Dec 6, 343)

Легендата, която е свързана с морето разказва как веднъж Свети Николай тръгнал към Божи гроб за да се поклони. Страшна буря се разразила в морето и един от моряците паднал от върха на корабната мачта. Всичко го мислили за мъртъв, но Свети Николай го възкресил и с молитва успокоил морето. Вероятно оттогава той е почитан и като повелител на морските бури и закрилник на моряците.

Свети Никола Мирликийски Чудотворец е източноримски духовник, епископ на град Мира Ликийска в областта Ликия. Приживе Никола Мирликийски е известен като противник на езичеството и арианството.

Saint Nicholas of Myra, also known as Nicholas of Bari, was an early Christian bishop of the ancient Greek city of Myra in Asia Minor (modern-day Demre, Turkey) during the time of the Roman Empire. Defender of Orthodoxy, Wonderworker, Holy Hierarch, Bishop of Myra

Българското име на светеца е Никола. “Николай” е русизъм, който се налага след църковните реформи на руския патриарх Никон през 1654 г. До тогава името на светеца на руски се произнася като «Нико́ла», а на украински — «Микола».

Свети Никола е роден през втората половина на 3 век. Семейството му било знатно и богатоЧичо му, епископ на град Патра, приел племенника си в храма и от тук нататък той щял да му служи до края на дните си. За разлика от повечето свои събратя светци, Николай умрял в почит и признание на преклонна възраст. Не изпитал силно мъчение на преследвачи и екзекутори, но изпитал радостта да дава, без никой да знае за това, без нищо да очаква от това. Когато умрели родителите му, раздал своя имот и никой дори не научил какво е направил.

Преданието разказва как спасил един обеднял човек с три дъщери. Когато изгубил всичките си пари, човекът бил решен на всичко, да продаде дъщерите си дори. Но светецът не позволил това да стане. Една нощ разореният получил неочакван дар – кесия с жълтици. С нея оженил едната си дъщеря за богат жених, заживяла тя добре. После получил нов дар – кесия с жълтици и за втората си дъщеря. После – за третата. Накрая и за себе си намерил жълтици. Хукнал да гони странника, който му подхвърлил парите, тичал след него бездиханно, в мига, в който почти го застигнал, съзрял в него Божия пратеник, осъзнал, че само такъв можел да бъде той, само свят можел да бъде неочаквания дар, който го спасил от грях. Сигурно оттогава почитат св. Николай като закрилник на имота и парите.

Веднъж тръгнал да се поклони на Божи гроб. В морето се разярила буря, един моряк паднал от върха на корабната мачта и всички мислели, че е умрял. Свети Николай възкресил моряка и с молитва успокоил морето. Оттогава пък трябва да е останала славата му на повелител на морските бури и закрилник на моряците.

В жестокото за християните време при императорите Диоклециан и Галерий св. Никола бил епископ в град Мир. Много мъчения и смърт видели очите му. На Възкресение Христово в Никодимия в храма били изгорели 20 000 души. Мнозина били хвърлени в затворите. Затворен бил и епископ Николай. Спасително се оказало времето на Константин Велики, който не само прекратил гоненията, но и сам приел християнството.

През 325 г. бил свикан Първият вселенски събор в Никея. Присъствали всичките тогавашни 318 епископи. Огромна заслуга за разбирателството, постигнато след дълги дискусии на този събор, имал епископ св. Никола. Всичките му дела до края на живота му през 342 г. имали цел да умиротворяват, да закрилят, да дават изцеление. Постигал го с чудна лекота, наричали го Чудотворец. Погребали го в катедралата на град Мир и сред вярващия народ се носела мълвата за благовонното миро, което оросявало мощите му и от което всеки можел да получи изцеление.

През средновековието 1099 г. мощите му са откраднати от италиански моряци от храма в Мира и са пренесени в гр. Бари, Италия където се пазят и до днес. По-късно частици от тези мощи са дарявани от Римокатолическата църква на различни поместни православни църкви; такава частица се пази и почита и в храма “Св. Николай” в София.

В България се празнува Никулден — на 6 декември (Никулден) и на 9 май – (Св. Николай Летни).

В Германия, Холандия и Белгия празникът е на децата. Те слагат обувките си навън и, ако са били послушни през годината, ще открият в тях шоколади, бонбони и подаръци. Но ако децата били лоши през годината ще видят в обувките си въглени и съчки.

РЕЦЕПТИ 

Ако нямате време в Лос Анджелис, минете през филипинските магазини, има пресна риба, чистят я и пържат

Шаран, пълнен с орехи (carp fish)

Шаран пълнен

Продукти:
голям шаран около 1-1/2 кг
1 кг лук
олио
1 ч. л. червен пипер
малко канела
1/2 ч. л. черен пипер
1-1/2 ч. ч едро счукани орехи
ситно нарязан магданоз
няколко лимонени резенчета
1 с. л. доматен сос
Приготвяне:
Измийте и почистете шарана. Нарежете лука на филийки и го запържете в олиото. Посолете го и прибавете червения и черния пипер, канелата, орехите и магданоза.
Разбъркайте сместа и с част от нея напълнете шарана.
Останалата смес изсипете в продълговата тавичка и отгоре сложете напълнения шаран с 2-3 л. олио.
Налейте половин чаша вода, в която сте размили 1 л. доматена салца и печете в умерена фурна около 40 мин. Украсете с лимона.

Бяла риба пане 

Бяла риба пане

Продукти:
за 4 порции – 4 броя (около 800 гр) филе (бяла риба, хек или мерлуза, има готови парчета филета по всички магазини в Ел Ей)
черен пипер
сол
брашно за паниране
2 яйца
олио за пържене
Приготвяне:
Рибните филета се посоляват и поръсват с черен пипер. Престояват около час в хладилник, панират се в брашно и разбито яйце и се изпържват от двете страни в добре нагрятата мазнина. Подреждат се парчетата панирана риба, украсява се с лимон и се поднасят.

Песен от именничка 

Сьомга с босилек, лимон и козе сирене (salmon)

Сьомга с босилек, лимон и козе сирене

Продукти:
(за 4 порции)

1/2 ч. неутрално бяло вино
1/2 нарязан на ситно пресен босилек
1 глава лук, нарязана на ситно
1 скилидка чесън, нарязана на ситно
1/4 ч. ч. сметана
60 г меко козе сирене, не особено ароматно
1 ч. л-ка лимонена кора, нарязана на ситно
4 филета от сьомга, с кожата, дебели около 2-3 см.
сол, пипер
1 с. л-ца зехтин

Начин на приготвяне:

Смесете лука, чесъна, виното и 2/3 от босилека в малка тенджера. След завирането на сместа, намалете огъня и оставете на тих огън за около 8 минути. Прецедете течността и прехвърлете в друга тенджера. Добавете останалия босилек, сметаната, козето сирене и лимонената кора и бъркайте с тел или вилица, докато се получи хомогенна смес.
Подгрейте грил-тигана или грила.
Поръсете филетата от сьомга равномерно със солта и пипера. Поръсете със зехтина и поставете в тигана/на грила с кожата надолу. Изпържете/печете на грила от двете страни за 3 до 5 минути, като обръщате рибата внимателно. Отстранете кожата. Поставете в чинията и залейте със соса непосредствено преди сервирането.

Сомелиерско предложение: кристално свежо бяло вино совиньон блан.

Печена пъстърва във
фолио (trout)

Печена пъстърва във
фолио

Време на приготвяне: 30 минути
Порции: 2
Продукти:
2 пъстърви
2-3 супени лъжици зехтин
1 лимон
3-4 стръка магданоз
1 щипка розмарин
1 щипка сол
1 щипка черен пипер
Приготвяне:
Намажете пъстървите със зехтина. Оваляйте ги в подправките като предварително сте нарязали на ситно магданоза. Изстискайте сока от половината лимон. Полейте добре рибите с него. От втората половинка на лимона нарежете няколко резена и ги подредете върху рибите. Увийте стегнато с фолио.

Печете на предварително загрята на 200 градуса фурна за около 20 минути.

Гришо на Именден на Никол Шлезингер в Сан Тропе