ПЪЛЕН СПИСЪК НА НОМИНИРАНИТЕ И ПОБЕДИТЕЛИТЕ
ГЛЕДАЙТЕ ВИДЕО ЗА ПЕЧЕЛЕИВШИ ФИЛМ
Темата за войната и слабият касов успех победиха разказа за човечеството и най-успешните продажби
За 1-ви път в 82-годишната история на ОСКАР-ите жена взе статуетката за “най-добра режисура”
От екипа на супер победителя споделиха на сцената на КОДАК, че се “надяват да си намерят дирстрибутор на филма”
Евгени Веселинов, КОДАК Тиатър, Лос Анджелис
7 Март 2010г. Наградите ОСКАР за 2009 бяха раздадени днес в КОДАК Тиатър в Лос Анджелис, като водещи на церемонията бяха актъорите Стив Мартин и Алек Болдуин. Шест златни статуетки отидоха “за войната”, като големият победител тази вечер се оказа филмът “Войната е опиат”. Неговият създател Катерин Бигълоу стана първата жена в 82-годишната история на ОСКАР-ите, която печели наградата за режисура.
По-рано нашата лента “Светът е голям и спасение дебне отвсякъде” отпадна от надпреварата, като се нареди между 9-те най-добри чуждоезични филми подбрани от 65 за номинации за ОСКАР, като само пет бяха номинирани.
- Както се очакваше двата коренно различни филма на бившите съпрузи Джеймс Камерън и Катрин Бигълоу – научнофантастичният технологичен и касов хит “Аватар” (Avatar) и драмата “Войната е опиат” (The Hurt Locker) бяха основните конкуренти за най-голям брой статуетки, след като имаха и най-голям брой номинации – по девет. Те бяха и най-очакваните победители за “най-добър филм”.
- Както се очакваше двата коренно различни филма на бившите съпрузи Джеймс Камерън и Катрин Бигълоу – научнофантастичният технологичен и касов хит “Аватар” (Avatar) и драмата “Войната е опиат” (The Hurt Locker) бяха основните конкуренти за най-голям брой статуетки, след като имаха и най-голям брой номинации – по девет. Те бяха и най-очакваните победители за “най-добър филм”.
Другите осем заглавия за най-високото отличие в категорията за най-добър филм бяха “Високо в небето”, “Сляпата страна”, “Прешъс”, “Сектор 9”, “Сериозен човек”, “Образование”, анимацията “В небето” и филмът “Гадни копилета,” който е с цели 8 номинации. За първи път от 66 години насам 10 филма, вместо 5 се бориха за “най-високата” златна статуетка. /виж най-долу оригиналните заглавия на английски език/
В категорията за най-добър актьор победител стана супер звездата Джеф Бриджис за “Лудо сърце”, който преди това бе номиниран цели пет пъти, но безуспешно. Другите тази година бяха Джордж Клуни за “Високо в небето”, Колин Фърт за “Самотен мъж”, Морган Фрийман за “Непобедим” и Джереми Ренър за “Войната е опиат”.
В категория “най-добра актриса” титлата си оспорваха изпълнителките, всичките, на коренно различни роли – Сандра Бълок за “Сляпата страна”, Хелън Мирън за “Последната спирка”, Кери Мълиган за “Образование”, Габурей Сидебей за “Прешъс” и Мерил Стрийп за “Джули и Джулия”. Тук имаме рекорд в историята – с тази номинация Стрийп вече има в кариерата си 16 за 31 години, като и два пъти е прегръщала статуетките “Оскар”. В тази категория имаме и една изненада – пълничката сладка веселячка тъмнокожата Сидебей за първи път в живота си участва на одишън за кино за “Прешъс” и е номинирана за Оскар. Номинацията на Сандра Бълок се приема, като нейното “голямо завръщане в голямото кино.” “Най-добра” според Холивуд се оказа Сандра Бълок, която облята в сълзи на сцената на КОДАК тиатър благодари най-вече на майка си, за възпитанието, което е получила.
Пълен списък на НАГРАДЕНИТЕ (червените имена) и номинираните филми за ОСКАР 2009 /по азбучен ред оригинални заглавия на английски език/:
Actor in a Leading Role (Най-добър актьор – Главна мъжка роля)
- Jeff Bridges in “Crazy Heart” (1ви ОСКАР – 5 номинации)
- George Clooney in “Up in the Air”
- Colin Firth in “A Single Man”
- Morgan Freeman in “Invictus”
- Jeremy Renner in “The Hurt Locker”
Actor in a Supporting Role (Най-добра актирса – поддържаща мъжка роля)
- Matt Damon in “Invictus”
- Woody Harrelson in “The Messenger”
- Christopher Plummer in “The Last Station”
- Stanley Tucci in “The Lovely Bones”
- Christoph Waltz in “Inglourious Basterds” /гледайте интервю/
Actress in a Leading Role (Най-добра актирса – главна женска роля)
- Sandra Bullock in “The Blind Side”
- Helen Mirren in “The Last Station”
- Carey Mulligan in “An Education”
- Gabourey Sidibe in “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire”
- Meryl Streep in “Julie & Julia”
Actress in a Supporting Role (поддържаща женска роля)
- Penélope Cruz in “Nine”
- Vera Farmiga in “Up in the Air”
- Maggie Gyllenhaal in “Crazy Heart”
- Anna Kendrick in “Up in the Air”
- Mo’Nique in “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” (по-долу вижте трейлърът на филма)
Animated Feature Film (анимация)
- “Coraline” Henry Selick
- “Fantastic Mr. Fox” Wes Anderson
- “The Princess and the Frog” John Musker and Ron Clements
- “The Secret of Kells” Tomm Moore
- “Up” Pete Docter
Art Direction (декор)
- “Avatar” Art Direction: Rick Carter and Robert Stromberg; Set Decoration: Kim Sinclair
- “The Imaginarium of Doctor Parnassus” Art Direction: Dave Warren and Anastasia Masaro; Set Decoration: Caroline Smith
- “Nine” Art Direction: John Myhre; Set Decoration: Gordon Sim
- “Sherlock Holmes” Art Direction: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
- “The Young Victoria” Art Direction: Patrice Vermette; Set Decoration: Maggie Gray
Cinematography (оператор)
- “Avatar” Mauro Fiore
- “Harry Potter and the Half-Blood Prince” Bruno Delbonnel
- “The Hurt Locker” Barry Ackroyd
- “Inglourious Basterds” Robert Richardson
- “The White Ribbon” Christian Berger
Costume Design (костюми – моделиер)
- “Bright Star” Janet Patterson
- “Coco before Chanel” Catherine Leterrier
- “The Imaginarium of Doctor Parnassus” Monique Prudhomme
- “Nine” Colleen Atwood
- “The Young Victoria” Sandy Powell
Directing (Режисура)
- “Avatar” James Cameron
- “The Hurt Locker” Kathryn Bigelow
- “Inglourious Basterds” Quentin Tarantino
- “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Lee Daniels
- “Up in the Air” Jason Reitman
Documentary (Feature) (Документален филм)
- “Burma VJ” Anders Østergaard and Lise Lense-Møller
- “The Cove” Louie Psihoyos and Fisher Stevens
- “Food, Inc.” Robert Kenner and Elise Pearlstein
- “The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers” Judith Ehrlich and Rick Goldsmith
- “Which Way Home” Rebecca Cammisa
Documentary (Short Subject) (Документален късометражен филм)
- “China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province” Jon Alpert and Matthew O’Neill
- “The Last Campaign of Governor Booth Gardner” Daniel Junge and Henry Ansbacher
- “The Last Truck: Closing of a GM Plant” Steven Bognar and Julia Reichert
- “Music by Prudence” Roger Ross Williams and Elinor Burkett
- “Rabbit à la Berlin” Bartek Konopka and Anna Wydra
Film Editing (монтаж)
- “Avatar” Stephen Rivkin, John Refoua and James Cameron
- “District 9” Julian Clarke
- “The Hurt Locker” Bob Murawski and Chris Innis
- “Inglourious Basterds” Sally Menke
- “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Joe Klotz
Foreign Language Film (чуждоезичен филм)
- “Ajami” Israel
- “The Milk of Sorrow (La Teta Asustada)” Peru
- “A Prophet (Un Prophète)” France
- “The Secret in Their Eyes (El Secreto de Sus Ojos)” Argentina
- “The White Ribbon (Das Weisse Band)” Germany
... #9 – “Светът е голям и спасението дебне отвсякъде”
Makeup (грим)
- “Il Divo” Aldo Signoretti and Vittorio Sodano
- “Star Trek” Barney Burman, Mindy Hall and Joel Harlow
- “The Young Victoria” Jon Henry Gordon and Jenny Shircore
Music (Original Score)
- “Avatar” James Horner
- “Fantastic Mr. Fox” Alexandre Desplat
- “The Hurt Locker” Marco Beltrami and Buck Sanders
- “Sherlock Holmes” Hans Zimmer
- “Up” Michael Giacchino
Music (Original Song)
- “Almost There” from “The Princess and the Frog” Music and Lyric by Randy Newman
- “Down in New Orleans” from “The Princess and the Frog” Music and Lyric by Randy Newman
- “Loin de Paname” from “Paris 36” Music by Reinhardt Wagner Lyric by Frank Thomas
- “Take It All” from “Nine” Music and Lyric by Maury Yeston
- “The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)” from “Crazy Heart” Music and Lyric by Ryan Bingham and T Bone Burnett
Best Picture (най-добър филм)
- “Avatar” James Cameron and Jon Landau, Producers
- “The Blind Side” Gil Netter, Andrew A. Kosove and Broderick Johnson, Producers
- “District 9” Peter Jackson and Carolynne Cunningham, Producers
- “An Education” Finola Dwyer and Amanda Posey, Producers
- “The Hurt Locker” Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier and Greg Shapiro, Producers
- “Inglourious Basterds” Lawrence Bender, Producer
- “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness and Gary Magness, Producers
- “A Serious Man” Joel Coen and Ethan Coen, Producers
- “Up” Jonas Rivera, Producer
- “Up in the Air” Daniel Dubiecki, Ivan Reitman and Jason Reitman, Producers
Short Film (Animated) (късометражен анимационен филм)
- “French Roast” Fabrice O. Joubert
- “Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty” Nicky Phelan and Darragh O’Connell
- “The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)” Javier Recio Gracia
- “Logorama” Nicolas Schmerkin
- “A Matter of Loaf and Death” Nick Park
Short Film (Live Action) (късометражен игрален филм)
- “The Door” Juanita Wilson and James Flynn
- “Instead of Abracadabra” Patrik Eklund and Mathias Fjellström
- “Kavi” Gregg Helvey
- “Miracle Fish” Luke Doolan and Drew Bailey
- “The New Tenants” Joachim Back and Tivi Magnusson
Sound Editing (озвучителни ефекти – звуково редактиране)
- “Avatar” Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle
- “The Hurt Locker” Paul N.J. Ottosson
- “Inglourious Basterds” Wylie Stateman
- “Star Trek” Mark Stoeckinger and Alan Rankin
- “Up” Michael Silvers and Tom Myers
Sound Mixing (озвучаване миксиране)
- “Avatar” Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson and Tony Johnson
- “The Hurt Locker” Paul N.J. Ottosson and Ray Beckett
- “Inglourious Basterds” Michael Minkler, Tony Lamberti and Mark Ulano
- “Star Trek” Anna Behlmer, Andy Nelson and Peter J. Devlin
- “Transformers: Revenge of the Fallen” Greg P. Russell, Gary Summers and Geoffrey Patterson
Visual Effects (визуални ефекти)
- “Avatar” Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham and Andrew R. Jones
- “District 9” Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros and Matt Aitken
- “Star Trek” Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh and Burt Dalton
Writing (Adapted Screenplay) (адаптиран сценарий)
- “District 9” Written by Neill Blomkamp and Terri Tatchell
- “An Education” Screenplay by Nick Hornby
- “In the Loop” Screenplay by Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche
- “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Screenplay by Geoffrey Fletcher
- “Up in the Air” Screenplay by Jason Reitman and Sheldon Turner
Writing (Original Screenplay) (собствен оригинален сценарий)
- “Inglourious Basterds” Written by Quentin Tarantino
- “The Messenger” Written by Alessandro Camon & Oren Moverman
- “A Serious Man” Written by Joel Coen & Ethan Coen
- “Up” Screenplay by Bob Peterson, Pete Docter, Story by Pete Docter, Bob Peterson, Tom McCarthy
You must log in to post a comment.