Имена, имена … но Мария е една … всичко за празника, къде да намерим чудотворни икони, какви традиции, вкусна трапеза с рецепти и много музика с настроение … прзанувайте
“Достойно е, наистина, да Те облажаваме, Богородице”
15 Август – всяка година на тази дата отбелязваме Успение (смъртта) на Пресвета Богородица (Dormition of the Theotokos), Успение Богородично или Голяма Богородица, един от най-големите християнски празници, честван еднакво и от православни, католици и от други християнски деноминации
Празникът Успение Богородично има две значения: възпоменание на завършването на земния подвиг на Божията Майка – Нейното успение и погребение, и на второ място – Нейното най-високо прославление – възкресението Й и възнасянето Й на небето с Нейната пречиста плът.
Честит имен ден, здраве и късмет на всички с имената Мария, Мара, Марена, Марилена, Мариан, Марияна, Борис, Богдан (-а), Боян (-а), Богомил (-а), Богомира, Богослав (-а), Божан (-а), Божена, Божин (-а), Божил (-а), Божидар (-а)
Има много версии за произхода на името Мария. Една от тях е, че произлиза от споменаваното в Стария Завет име Miryam, сестра на Мойсей. Другата версия е, че Miryam идва от арамейската дума за “горчивина”. Георги и Мария остават най-често срещаните имена сред българските граждани, а при бебетата най-чести са Георги и Виктория. Показват данни от януари 2013 г. на Националния статистически институт (НСИ). От всички жени 123 хил., или 3.3% носят името Мария.
Разказите за чудесното възнасяне в плът на Божията Майка на небето се отнасят към IV век. За него споменават блажените Августин и Йероним, а Иерусалимският патриарх Ювеналий (420-458) утвърждава пред император Маркиан достоверността на тези разкази.
Според преданието това е денят, в който Божията майка на 64-годишна възраст напуска земния живот и отива при сина си.
Три дни преди смъртта Архангел Гавраил й съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него. Последното й желание е да види Светите апостоли заедно. По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома й в Йерусалим. Три дни след това сам Иисус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата й. Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва:
“Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни”
В памет на явяването й пред апостолите, църквата определя в този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави “въздигане на хляба”.е възпято в българската естрада, световната попмузика, религиозните песнопения и бродуейските мюзикъли.
Достойно е, наистина, да Те облажаваме, Богородице,
винаги блажена и пренепорочна и Майка на нашия Бог.
По-чтима от херувимите
и несравнено по-славна от серафимите,
нетленно родила Бог Слово,
същинска Богородица, Те величаем. (Богородичен химн, Утренни Молитви)
На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки. Вярващите търсят покровителството на Света Богородица в житейските проблеми. На този ден правят родови срещи, свързани с жертвоприношение – курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат диня и грозде. Вярващите даряват на църквата свещи, домашно тъкано платно, месал, кърпа и пари.
Най-старото място, свързано с култа към Света Богородица, е храмът “Успение Богородично” в Йерусалим. Той е издигнат през IV век върху мястото, където според преданието е било положено тялото на Божията майка в Гетсиманската градина. Запазеният и до наши дни каменен градеж е от ХI век – тогава кръстоносците обновяват стария храм.
И НЕКА ДА Е МУЗИКА ЗА ДЕНЯ НА Мария
Мария е възпята в българската естрада, световната попмузика, религиозните песнопения и бродуейските мюзикъли. Сред най-романтичните обяснения в любов към Мария е арията на Тони от мюзикъла на Ленард Бърнстейн “Уестсайдска история”. Героинята там е от латиноамериканската общност и през 1999 г. в Maria Maria на Карлос Сантана (с вокалното участие на дуото The Product G&B) се пее: “Напомняш ми за “Уестсайдска история”…
ВДИГНЕТЕ ЧАШАТА, АДРЕНАЛИНА И НАСТРОЕНИЕТО … да играе сърцето …
“Всяка втора жена на света се нарича Мария…”, пее Борис Гуджунов в своята “Мария” през 70-те, по музика на Иван Стайков и стихове от Радой Ралин…
“Имена, имена … имена, но най-често от всички Мария … ако нощем говоря на сън значи казвам Мария … трепвам само щом чуя Мария … всяка втора жена на света се нарича Мария, но за мен само една се нарича Мария …”
Латинохит с името “Мария” е записан от Рики Мартин в средата на 90-те …
Една от най-известните български песни за Мария е на Стефан Диомов. “Тоника СВ” изпълняват “Мария” през 1983-та, когато дъщеря му е още малка, а когато пораства, тя вдъхновява и неговата следваща формация “Фамилия Тоника”.
“Тя се казваше Мария, беше красавица тази Мария, помня очите й, помня очите й- парещи звезди. Мария. Имах аз една Мария, беше красавица тази Мария, помня косите й, помня косите й- с дъх на южен плод …”
Сред най-популярните нови парчета със заглавие “Мария” е сингълът на австралиеца от ливански произход Фейди, който записа песента на Кея в Санта Моника, до Лос Анджелис, Калифорния. Адски свежо и весело парче с детски привкус и младежко настроение ….
2009та година е … дуетът Слави Трифонов и Миро забива “Не, Мария”, чийто видеоклип, режисиран от Мартин Макариев, е заснет в стила на филмовите уестърни. Двамата певци и “Ку-ку бенд” са каубои, а заглавната героиня – красива и порочна жена, която оставя зад себе си няколко трупа … “Не Мария, за теб ще дойда където и да си …”
Още една Ave Maria, този път в оригинал класика на Шуберт, чиято най-известна съвременна интерпретация е на слепия великан Андреа Бочели, който вижда всичко през нотната стълбица … и на сцената в Рим … ето го
Незабравимата песен “Сбогом Мария” …. за времето, когато младите мъже служеха по две години в редиците на Българската армия, т.нар. “казарма”, разделяйки се от любимите момичета, Емил Димитров изпя “Сбогом, Мария”, дори и на френски!
Аве Мария изпята от българин – Георги Христов
ТРАПЕЗА
Принасянето на курбан е много стар обичай при българите, който е дар, предназначен не за човек, а за свръхестествени субекти – християнски светци, Богородица, Бог; в по-ранни времена – на водата, огъня, демони и др. С поднасянето на курбана се търси добронамереност, помощ и закрила за човека от висшите сили.
При нас обикновено курбанът е кръвна жертва, макар че тя може да бъде и плод, мед, растение, мляко, яйца и др.
Месото може да бъде от кръга на домашните животни и птици / крава, вол, бик, теле, овца, овен, агне, петел, кокошка, пиле; свиня само на Коледа/ и рибата /обикновено с люспи/. Забранени за курбан, понеже се смятат за нечисти са коня, магарето, козата и не посочените домашни животни. Дивеч не може да бъде курбан. Най-добре е животното да се приготви цяло /на чеверме, пълнено, печено на фурна/. На късове се готвят само най-големите животни. Яденето на курбан е колективно, без значение публично или с близки и приятели. Правете си курбан, макар и малък, щом имате желание и не се обрененявайте с поверия, а бъдете достатъчно грамотни за да разберете, че той носи освен здраве, то и голям смисъл. Той ви напомня за нещо което сте превъзмогнали или че сте се разминали с лошото, когато сте пострадали. Правете го не само на празници, но особено на ден, когато “сте прескочили трапа”. Дава ви добър повод да се почерпите с близки и приятели. За да се съберете и споделите светли мигове с любими хора.
КУРБАН ЧОРБА /елементарна за 6 човека/
Необходими продукти:
1 кг овче(агнешко, пилешко) месо2 домата2 морковацелина2 гл. луккорени от магданозсол1 яйце
Начин на приготвяне:
Месото се нарязва на кубчета. Поставя се в тенджера и се налива 2,5 л вода и се оставя да ври, като се обира пяната. Като месото поомекне се слагат нарязаните моркови, домати, целина, корените магданоз,сол и черен пипер. Вари се до пълното омекване на продуктите. Яйцето се разбива с малко студена вода и се изсипва в тенджерата по малко, като постоянно разбъркваме. Може да се изстиска малко лимонче накрая. Наздраве и здраве!
Рики е Повери и Ма-ма Мария Ма …
You must log in to post a comment.