БЛАГОДАРИМ на 46 състезатели в 15 вида спорт и екипите донесли 3 злата, 1 сребро и 3 бронза
11 август 2024 (Париж) България завърши XXXIII-те летни олимпийски игри във Франция с 46 състезатели в 15 вида спорт, които спечелиха общо 7 отличия – 3 златни, 1 сребърно и 3 бронзови. И то буквално само за 36 часа!
Малка България завърши на 26-о място в голямото класиране по медали и се изкачи нагоре в сравнение с предишните Игри – в Токио 2020 бяхме 30-ти, в Рио 2016 54-ти, в Лондон 2012 51-ви!
Най-доброто представяне за България на Олимпиада от началото на века!
Една от най-старите държави в Европа е с 15-а позиция на континента и 11-а м/у страните на ЕС. На Балканите страната ни изостава само от Румъния, на 23-о място с 9 отличия, но двете с равен брой златни отличия.
На най-високото стъпало със злато застанаха трима българи.
БЪЛГАРИЯ Е МИР И ЧОВЕЩИНА
Двама борци, един от които националът ни Семен Новиков, роден в Украйна, в категория до 87 кг при класиците.
Украински медии вече нападнаха Новиков за това, че е придобил българско гражданство и печели медали за България. Семен дори бе обвинен, че е измамил бизнесмен спонсор и че това е “предателство”.
Другият наш медалист на тепиха е Магомед Рамазанов, роден в Русия, при 86-килограмовите в свободния стил (фото финал шампион, видео полуфинал срещу американеца Брукс победа в последната секунда). Наричат го “двойникът на Хабиб”, заради приликата му с абсолютния ММА руски боец Хабиб Нурмагомедов. Само до преди няколко месеца, не е ясно дали ще се състезава за България, или не.
Третият “най-тежък” златен медал закачи безспорната ни звезда и рекордьор тежкоатлетът Карлос Насар, роден в Париж, в категория до 89 кг., който постави и световни и олимпийски рекорди. Карлос е роден на 12 май 2004 г. във френската столица и е един от най-младите световни рекордьори в щангите.
Така България се нареди на 26 място в общото класиране с най-важните за него 3 златни медала, наравно с още 8 държави от 20-то до 28-мо мсто.
Със среброто се окичи Боряна Калейн в индивидуалния многобой по художествена гимнастика при 2-то си участие на Олимпиада след Токио 2020 и донесе 2-ри медал за България в историята в индивидуална надпревара при жените след среброто на Адриана Дунавска от Сеул 1988.
Бронз заслужиха трима.
Таекуондистката Кимиа Ализаде, родена в Иран, при 57-килограмовите.
Иранската национална телевизия реши да цензурира награждаването в таекундото при жените в категория до 57 кг заради присъствието на подиума на Кимиа Ализаде, която избяга от страната преди четири години, предаде медията Lettre de Teheran, солидарна с борбите на жените за свобода.
26-годишната Ализаде, която е бронзова медалистка за Иран от Игрите в Рио де Жанейро през 2018, напуска Иран през 2020 заради ограниченията, наложени на жените в страната. Тя категорично отказа да покрива косите си.
Състезателят по вдигане на тежести Божидар Андреев взе бронз в категория до 73 кг. На предишните олимпийски игри в Токио той стигна до 5-тото място, а в Париж той вдигна общо 344 кг в двете дисциплини.
“Можех и повече да вдигам, но не се бърках в треньорските решение. Благодаря на треньорите, че са направили всичко възможно да вземем медал и да направим България щастлива и хора, които не са до нас. Засега ще си отпочина, да мине сватбата и след това ще обмисля с жена ми и роднини какво ще правим. На края на годината имаме световно”
Тръгва от гетото за да стигне до гладиатор в щангите. Божидар е на 23 години и е роден и израснал в ромското гето на сливенското село Тополчане. На 17 г. (2014) става олимпийски шампион за младежи в Китай. На 22 г., Божидар вече е европейски шампион за мъже в категория до 73 кг. Успехите идват дори след като, за да издържа себе си и семейството си, Божидар работи като… касиер в супермаркет в Сливен. Това се случва само 2 години преди европейската титла. Отказано му е общинско жилище и живее в малка стаичка в спортната зала, докато треньорът му Пламен Братойчев го приютява в дома си. Община Варна осигурява му дава общинско жилище от 27 кв.м, за да се готви за Олимпиадата в Токио 2020. Още след олимпийската титла за младежи през 2014 г., Азербайджан предлага $250,000 долара на Андреев да сесъзтезава под техен флаг, но българинът категорично отказва.
Третият бронз е за боксьора Хавиер Ибаниес, роден в Куба, който заслужаваше мач за златото, но вместо това бе принуден да приеме бронзов медал. Хавиер бе аплодиран като шампион от близо 12 000 зрители по трибуните.
И както той самият призна, че “при победа, отнета от съдиите, това няма как да се случи”.
“Лос Анджелис е далеч, но вече се вижда зад ъгъла. Освен това имам да си взема златния медал там“, отсече Хавиер, който през 2018 започва да се състезава за България и участва на световното първенство в Белград през 2021 г. На европейското първенство в Ереван през 2022 г печели бронз, а на това в Белград през 2024 сребро.
Церемонията по закриване на Олимпиадата бе на “Стад дьо Франс”, от където
огънят тръгна насам – Лос Анджелис, Калифорния, САЩ!
И знаме със същите цветове, но с различна форма ще се развее в “Града на Ангелите”!
БЛАГОДАРИМ НА ВСИЧКИ БЪЛГАРСКИ СЪЗТЕЗАТЕЛИ И ЕКИПИ!
ОЧАКВАМЕ ВИ В ЕЛ ЕЙ!
МММ
You must log in to post a comment.