Трифон Зарезан в секретната изба в Евксиноград ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО

4 нива под земята, най-старото вино френско (1878),  коняци (над 40 години), ракия – елексир, бъчви на космонавти

ВСИЧКО ЗА ДВОРЕЦА

4 нива под земята, най-старото вино френско (1878),  коняци (над 40 години), ракия – елексир, бъчви на космонавти Фото и видео: Евгени Веселинов, БУЛГАРИКА BULGARICA

Ексклузивно в “закритата зона”, терирорията на двореца Евксиноград, до която не всеки има достъп. И още по-секретната изба с 4 нива под земята и специални температури и влажност.

Най-старото вино в избата е френско от 1878 г., уникални сортове. Специалните коняци, вкл. по-стари от 40 години и ракията-елексир.
Всичко е под постоянен специален контрол.
Бъчви с подписи на космонавти, какво указват надписите.

ВИЗИТКА

Двореца Евксиноград – 1-та и най-старата извънградска резиденция на българските владетели от последното българско царство

Двореца Евксиноград – 1-та и най-старата извънградска резиденция на българските владетели от последното българско царство

Само на 8 километра северно от Варна, край брега на морето, се намира 1-та и най-старата извънградска резиденция на българските владетели от последното българско царство. Това е прочутият Евксиноград, известен с великолепните си градини, паметник на парковото изкуство от световна величина. Дворецът е недвижима културна ценност от национално значение.

Официалните резиденции на Българската царска династия от Третото българско царство са общо 11.

Целият “Евксиноград” се разпростира върху близо 900 декара земя

Целият  “Евксиноград” се разпростира върху близо 900 декара земя, собственост на българската държава, и включва освен основната постройка на двореца, още оранжерии за редки растителни видове и живи цветя, френска градина и английски парк, винарска изба с ново засадени лозя, спортен комплекс, няколко ваканционни вили, бившата резиденция на държавния глава, хотелска и административна част с ресторант, както и няколко постройки, където в миналото са се помещавали царската прислуга и конюшнята.

Евксиноград има винарска изба с лозя, в която и до днес се произвеждат вина и прочутия коняк Евксиняк. Сградата на винарната се откроява във възрожденски стил.

След Освобождението на България през 1878 година Великото народно събрание избира първия български княз – Александър І Батенберг. Владетелят на младата държава няма нито княжески дворец, нито резиденция. На 16 март 1882 година във Варна той получава като подарък от Гръцката митрополия малкия манастир “Св. Димитър”, построен през 1821 година, и прилежащите му имоти – лозя, скалисти и каменисти брегове. Впоследствие манастирът бил превърнат (по времето на княз Фердинанд) в малка резиденция. В близост до нея бил и манастирът „Св. св. Константин и Елена“. По-късно, княз Александър разширил имота до съвременната му площ от 80 хектара (0.80 км2).

Най-напред е построен дворецът, като постепенно около него се изгражда паркът. За близо половин век някогашният недружелюбен и каменист бряг се превръща от “грозно патенце” в “прекрасен лебед”. Той става любимо място за почивка и морски бани на княза. Хората го наричат “Сандрово”, по името Сандро, с което Александър І е известен сред близките си. Князът пристигал с файтон от Варна, ескортиран от лична охрана гвардейци. С крайморския княжески дворец са свързани важни събития около обявяването на Съединението. Именно тук на 6 септември 1885 княз АСува имението. Следващият владетел, който допринася за развитието на градините и двореца е Фердинанд. Когато Фердинанд идва в България, взима резиденцията под наем от държавата, разширява и облагородява стопанството, и тогава на 27 юли 1893 по желание на съпругата му, княгиня Мария-Луиза, името е променено от “Сандрово” на “Евксиноград”. С указ от 1893 година той преименува резиденцията, като името е вдъхновено от древногръцкото име на Черно море – Понтос Евксинос, което ще рече “гостоприемно море”. Тоест преводът на Евксиноград може да бъде както гостоприемен град, така и град на Черно море.

На 15 август 1882 г. е положен основният камък на дворец Евксиноград. Първоначалният проект за главната сграда е изготвен от австрийския архитект Виктор Румпелмайер (известен още с първото преустройство на Княжеския дворец в София) във френски шато-стил „Луи XIII“. Характерни за него са фугираната тухлена зидария, висок мансарден покрив с медна обшивка и часовникова кула.

Първоначалният проект за главната сграда на двореца „Евксиноград” е изготвен от австрийския архитект Виктор Румпелмайер във френски шато-стил „Луи XIII“ (фугирана тухлена зидария, висок мансарден покрив с медна обшивка и часовника кула). Сградата е довършена през 1893 год. и се възприема като един от най-изящните примери на архитектурата в България след Освобождението.

  С одобрен още през февруари от Министерския съвет банков заем от 500 000 френски франка, на 15 август 1882 г. тържествено е положен основният камък на летния дворец “Сандрово”.

Освещаването се извършва от трима Високопреосвещени митрополити: Симеон Варненско-Преславски, Григорий Доростоло-Червенски и Натанаил Охридски и Пловдивски. Датата съвпада с един от 12-те големи християнски празници – Успение на Пресвета Богородица, денят, в който Божията майка се възвисява в небето. Друг фактор за датата е новостроящия се катедрален храм във Варна със същото име и в последствие денят е избран и за празник на града.

Първоначалният проект за главната сграда на двореца “Сандрово” е изготвен от австрийския архитект Виктор Румпелмайер във френски шато-стил „Луи XIII“  характеризиращ се с фугирана тухлена зидария, висок мансарден покрив с медна обшивка и часовникова кула.

Виктор Румпелмайер (Viktor Rumpelmayer) е австрийски архитект. Стилът му съчетава характерния за втората половина на 19 век виенски стил с френски и италиански влияния.

 Румпелмайер е роден през 1830 в град Пресбург (днес Братислава, Словакия). Сред неговите проекти са няколко двореца, британското и германското посолство във Виена, португалският павилион на Световното изложение в Париж и други. Той преустройва и замъка Фещетич в Кестей, Унгария. Непосредствено след Освобождението Виктор Румпелмайер реализира и няколко проекта в България. Освен “Сандрово” той прави и първото преустройство на Княжеския дворец в София, днес Национална художествена галерия. Сред неговите проекти са няколко двореца, британското и германското посолство във Виена, португалският павилион на Световното изложение в Париж и други. Той преустройва и замъка Фещетич в Кестей (Keszthely), Унгария.

 От записки в „Български дневник” на Константин Иречек  научаваме, че заедно с двореца е започнат и градежа на Щала. През март 1884 година Княза искал да получи заем от два милиона”, за да „довършел … конюшната” и Варненския дворец „като собствен имот”. Но това явно не му се е отдало и силните съмнения които по този повод изказва Иречек се оправдали.
 Същевременно през същата година пак Иречек ще запише в дневника си, че този етап от градежа е вече напълно готов, т.е., че е завършен грубия строеж.

 По-късно в 1906 година нова реконструкция по манастирските корпуси осъществява и арх. Георги Фингов (1874 – 1944),кайто преди това е създал летните княжески резиденции в Боровец (1904), Ловната къща” Царска Бистрица”(1905) ,единият от павилионите в Кричим (1905) ,вилата във „Врана” (1906).

 Интересно е и дали някакво участие в изработването на гипсовите орнаменти няма скулптора Андреас Грайс (1843 – 1925), който от около 1888 година е придворен декоратор и работи по интериорите на Княжеския дворец в София заедно с арх.Коларж и арх.Майер. Златните орнаментации и оцветяванията например върху гипсовите елементи от Музикалния салон се осъществяват от френския художник Антоан Барбие,който преди това от 1888 година започва да работи по стенописните декорации на Княжеския дворец в София ,а впоследствие рисува и в Евксиноград.

 Както отбелязва дьо Бурболон в дневника си на 28 август 1893 година: „От три седмици сме в Сандрово… С леко съжаление казахме сбогом на малкия манастир „Св. Димитър” и за първи път обитаваме големия дворец… стаите са съвсем скромно обзаведени, английските мебели са отлични…”.    
Един месец преди това по предложение на княгиня Мария-Луиза, резиденцията с княжески указ е преименувана от Сандрово на Евксиноград, т.е. Замъкът (староб. град = замък) на пойнтос Евксейнос (Гостоприемно море, дн. Черно Море).

Евксиноград дворец Посреща ни еклектичен интериор с умело подбрани елементи от умерен късен барок, късен класицизъм, романтизъм и някои начални елементи от сецесион. Всички дървени елементи – врати, прозорци, ламперии, каси, первази, са боядисани в бяло. Оказва се обаче, че това не е оригиналното решение, а е направено на по-късен етап. Изключение прави ламперията в билярдната зала, където видимото дърво е запазено.

   Първият етаж е зает от просторен хол, свързан с приемни зали, музикален салон, трапезария, кабинет и работни помещения. На втория етаж са разположени царските спални и стаите за гости.

Под главната тераса на двореца е вграден централния фронтон от покрива на френския замък Сен Клу (от фр. – Château de Saint-Cloud).

Под главната тераса на двореца е вграден централния фронтон от покрива на френския замък Сент Клу (от френски – Château de Saint-Cloud) (XVIII век). Той изобразява френския кралски герб и бил пренесен във вагон на „Ориент-експрес“ камък по къмък през 1891 година. Сент Клу е бил разрушен през 1870 година по време на Френско-Пруската война. Замъка е бил емоционално свързан със семейството на Фердинанд I след като там на 20 Април 1843 е била сватбата на родителите му (Аугуст фон Сакс-Кобург-Гота и Клементина Бурбон-Орлеанска) и това е бил мотива да спаси част от него.

  През 1893  г. при двореца е построена и една от първите електрически централи в България.

 През летните месеци тук се пренасят значителна част от държавните проблеми и дворцови интриги. Сред събитията, които ще останат в националната ни история са посрещането на ген. Скобелев, подписването на новия избирателен закон през 1883 г. и посрещането на новината за Съединението на Княжество България с Източна Румелия.

Евксиноград – Нидерландската оранжерия

  Други забележителности са оранжерии с над 310 вида растения и царската конюшня „Щала“ (от немски – Stall).

През 1906 г. едновременно с изграждането на Варненското пристанище е изградено и пристанището при двореца “Евксиноград” и е укрепен скатът на нос Сованлък.

 През 1928 г. е издигнат фарът, светещ с постоянна червена светлина.

Разхождайки се по главната алея на Евксиноград ще стигнете до крайбрежната алея, от която се открива прекрасна гледка към морето, където се намира и уникалния слънчев часовник.

 Слънчевият часовник пък е подарък на цар Фердинанд от кралица Виктория в знак на благодарност за спасяването на английски кораби във Варненския залив.

 Втората съпруга на цар Фердинанд – царица Елеонора много обичала мястото и прекарвала тук по цяло лято след 1908. Тя починала именно в Евксиноград на 12 септември 1917 г.

Първото място, през което ще преминете в Евксимоград, е алеята на липите. Още там, на стълбовете за осветление, ще забележите първия символ на царската власт. На върха на всеки един стълб прави впечатление красивата корона, която можете да видите и отстрани над герба с лъвчето.

В ансамбъла от исторически сгради и съоръжения на Евксиноград често пъти с по-особено внимание се отбелязват още няколко.

 На първо място трябва да се посочи корпусът на днешната т.нар. Телефонна централа, който се счита, че е издигнат едновременно с двореца. И това е несъмнено, защото го виждаме още върху снимки от 1891 и 1893 година, независимо че никъде не открито да се споменава в текстове от това време. Присъства в скици на арх. Леерс от 1892 година и по-късно в  геодезическото заснемане от около 1903 година послужило за проекта на порта. 

  Фасадната му разработка, която е идентична с тази на Щала подсказва, че най-вероятно градежа е започнат едновременно с двореца още около 1882 – 1884 година, с проект също на арх. Румпелмайер.

Евксиноград – царската конюшня, която впоследствие е била преобразува в царски автомобилен парк.

 Това е всъщност помощна двуетажна сграда предназначена за кухня и  отначало вероятно и за казарма на гвардейците от княжеската охрана и затова е ситуирана в близост до входа. Впоследствие обаче  още през 1892 година в източния край на дворцовата територия ще се издигнат отделни постройки за охраната-казарма и конюшня и тогава освободената площ в помощната постройка,ще се преустроят като жилище на управителя на резиденцията.

 Единия от входовете на тази постройка водещ към  кухнята, е бил свързан чрез открита галерия със служебните стълби на сервитьорския офис на княжеската трапезария на втория етаж ,както и надолу с избите в сутерена. Тази връзка я виждаме показана още от скица на арх. Леерс от 1892 година, с която той разработва оборудването на кухнята. Виждаме я и в парковия план на Андре,а в далечен план на снимка от 1912 – 1913 година запечатала посрещането на руския адмирал Михаил Николаевич.

ПРАЗНИКА

Св. мъченик Трифон Апамейски (St. martyr Tryphon of Syria) ок. 225 – 256 година Чества се на 1 февруари (14 февруари стар стил)

Св. мчк Трифон (Трифон Зарезан / Трифоновден) – 1 февруари/14 февруари по стар стил. Народният празник се нарича още Трихун, Трифко, Трифон пияница или Трифон чипия, поради общоизвестната легенда за светеца, който отрязал носа си, когато отишъл да зарязва лозите. Отколешни времена българите почитат св. Трифон като покровител на лозарството и винарството. В деня на неговия празник се извършва ритуалното зарязване на лозята. 

 

Mmm