Една от най-образованите жени на своето време и покровителка на майките
Лесна рецепта за погача
“Божествено почтения лик на мъчениколюбците, почитащи всемъдрата Екатерина, възвеличавайте я сега, защото в цирка проповядва Христа и, укротила разума на гиторите, потъпка змията.”
На 24 ноември църквата почита паметта на Св. великомъченица Екатерина.
Именден празнуват: Екатерина, Катерина, Катя, Тинка, Катина, Тина и Катрин. Името е типично женско, и не е случайно, като се знае, че именно тя е покровителка на майките и девойките.
Света Екатерина е една от най-образованите жени на своето време, а православната църква я почита като великомъченица.
Светицата е от Александрия, дъщеря на Конста, бивш цар, управител на Александрия, Египет по времето на император Максимиан.
Живеейки в столицата, Екатерина получава блестящо образование, изучавайки работите на най-видните философи и учени. Тя заявява на родителите си, че ще встъпи в брак с онзи, който я превъзхожда по слава, богатство, красота и мъдрост. Младежи от много богати семейства кандидатствали за ръката на красивата Екатерина, но никой не бил одобрен.
Майка й – християнка, я запознала с един пустинник, който я въвел във вярата. Изучила елинската мъдрост, но над всичко обикнала Божествената мъдрост.
Преданието разказва, как Екатерина се е срещнала с тогавашния император и се опитала да го убеди, че извършва грешка като преследва християните.
На 18 години, като безстрашна изобличителка на езичеството, за вярата Христова я хвърлили в тъмница. Извикали я на спор с най-първите 50 мъдреци в Египет, но не могли да я отклонят от Христовата вяра и те самите повярвали и били осъдени и изгорени живи.
Императорът заповядва да я вкарат в затвора, където тя въвежда в християнството всички, които я посещават.
Бита с волски жили, обезобразена, Екатерина търпяла глад и страдала.
Осъдена е на смърт чрез разпъване на колело, което се разпада, когато Екатерина го докосва, палачите не могат да я екзекутират по този начин и я обезглавяват през 305 г.
Паметта на света Екатерина се чества от всички православни в света с особено благоговение и тържественост. В нейна чест се създават църкви, много манастири са наречени на нейно име, много православни и инославни християнки носят името й. /по писание на Св. Димитрий Островски/
Според народните вярвания св. Екатерина е покровителка на майките и бива почитана тая заради лечителските й способности при лекуване на болестите бяс и шарка.
В написаното за традиционната българска народна култура се казва, че на този ден рано сутринта майките замесват тесто с прясно налята вода и изпичат погача и кравайчета. Погачата, намазана с мед, раздават из махалата за здравето на децата, а кравайчетата хвърлят на покрива на къщата “за Баба Шарка” или ги окачат над вратата. Дават от обредната пита и на кучетата, за да не ги хване бяс.
Светицата пази и от тежки болести и висока температура. Жените не работят и не пипат остри предмети, защото се вярва, че ако се порежат, раната няма да зарасне.
Светицата се почита също и за предпазване от мишки и затова денят й е познат като “Мишин празник”. Рано сутринта стопанките замазват с пръст огнището и раздават със затворени очи варени зърна (боб, царевица и др.), като така символично “замазват” очите и устата на гризачите. През целия ден се спазва забрана за работа, не се похваща нищо, за да се предпазят дрехите и посевите от мишки.
Света Екатерина е ПОКРОВИТЕЛКА на апологетите, занаятчиите, които работят с колело (грънчарите, предачите и т.н.), архивистите, умиращите хора, момичетата, юристите, точиларите на ножове, адвокатите, библиотекарите, библиотеките, механиците, мелничарите, философите, проповедниците, писарите, секретарите, старите моми, стенографите, учениците, учителите, теолозите, Сорбоната, неомъжените момичета.
ПРОДУКТИ:
кори за баница – 1 пакет
яйца – 3 бр.
сирене – 300 – 400 г
кисело мляко – 1 кофичка
брашно – 2 супени лъжици
сода бикарбонат – 1 кафена лъжица
олио – за помазване
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
Яйцата, сиренето, киселото мляко, брашното и содата се объркват в купа до получаване на сместа за плънката.
Корите за баница се вадят две по две. Първата се помазва с олио, а втората – със сместа. Навиват се и последователно се поставят в предварително помазана с олио тава до оформянето на баницата.
В случай че остане от сместа, се изсипва отгоре и се помазва с него, а в случай че не остане – помазва се с олио.
Печете баницата до зачервяване в предваритело загрята фурна на 200 градуса.
You must log in to post a comment.