Всичко за копродукцията с Германия и Франция и актьори от Якутия
Кога са премиерите в 11 щата на САЩ?
Постер на филма “Áга” на режисьора Милко Лазаров,който е българското предложение в надпреварата за номинация за наградата ОСКАР 2019 на Американската филмова академия в категорията “чуждестранен филм”.
10 септември 2019 г. Филмът “Áга” на режисьора Милко Лазаров ще бъде българско предложение в надпреварата за номинация за наградата ОСКАР на Американската филмова академия в категорията “чуждестранен филм”. Това съобщиха от Националния съвет за кино с председател Владимир Андреев, където е избрана копродукцията, която е съвместна с Германия и Франция. Музиката на филма е на Пенка Кунева, наш композитор от Лос Анджелис, Калифорния.
Сюжетът на филма разкрива историята на семейство ескимоси, което мечтае да се събере с дъщеря си Áга. Тя е прекъснала връзката с традициите, премествайки се в града. След смъртта на жена си Седна, бащата на Áга Нанук извървява дълъг път, за да я намери.
Чрез филма зрителите стават свидетели на това как модерният свят променя взаимоотношенията между хората.
“Душите имат непогрешимата санкция за добро и зло. Неосъзнат грях съществува, но не съществува греховна постъпка, която да не е съпътствана с дълбоко усещане за нередност. С духовно съмнение и тревога. Свободният избор е дар, който винаги води до каене. Няма пътеки към Храма. Човек никога не е излизал оттам. Представата за „отвън“ примамва, но такава територия не съществува. Бъркаме това понятие с „другият“. С времето ставаме благи и обръщаме очи навътре, към необятния космос на познанието.” – реж. Милко Лазаров пред ОфНюз, който с Ага отново търси греха и апокалипсиса, “през който трябва да преминем, за да започнем нещо ново”.
Главните роли изпълняват актьорите от Якутия Феодосия Иванова, Михаил Апросимов и Галина Тихонова.
“Ага” вече има близо 40 отличия от различни международни фестивали. Филмът прави дебюта си в официалната селекция на фестивала Берлинале на 23 февруари 2018 г., като по този начин български филм се завръща в основната програма на фестивала след пауза от 29 години.
+++
„Áга“
България/Германия/Франция, 2018, 96 минути
Сценарий: Милко Лазаров, Симеон Венциславов
Режисьор: Милко Лазаров
Оператор: Калоян Божилов
Композитор: Пенка Кунева
С участието на: Михаил Апросимов, Феодосия Иванова, Галина Тихонова, Сергей Егоров, Афанасий Килаев
С подкрепата на: Национален филмов център, Mitteldeutsche Medienförderung, Aide aux Cinémas du Monde, Centre national du cinéma et de l’image animée, Institut Français.
23 февр 2018 (Германия) Феодосиа Иванова, Милко Лазаров, Галина Тихонова и Михаил Апросинов на 68то издание на Берлинале (Berlinale International Film Festival Berlin).
Милко Лазаров (52 г.) завършва кино и телевизионна режисура в НАТФИЗ. Преподава “Експериментално кино и инсценизация” в НАТФИЗ. Лазаров прекарва по-голямата част от кариерата си в БНТ, където е продуцент и режисьор на запомнящи се проекти, сред които “Великите българи”, “Голямото четене”, “Събитията на ХХ век”. Дебютният му филм “Отчуждение” е отличен с две награди в официалната селекция на “Дни на Венеция”, Венециански МФФ 2013. “Ага” следва 5 години след “Отчуждение”.
ГЛАВНАТА РОЛЯ
Галина Тихонова
Актрисата Галина Тихонова ненадейно почина в разцвета на силите си, само на 31 години на 23 декември 2018 г. от тежка болест. Тихонова Галина Ивановна е родена на 21 юни 1987 г. в с. Табага Мегино-Кангаласски район на ЯАССР. През 2010 г. завършва с отличие “актьорско изкуство” в Арктическия Държавен Институт за Изкуство и Култура. През студентските си години и след това Тихонова участва в десетки театрални постановки, в гастроли “зад граница” в Япония и Франция. През 2014 г. в Токио Тихонова успешно завършва курс за обучение, вкл. базови знания за театрите «Но» и «Кабуки», както и “информация за японската культура”. Галина получава множество роли и на големия екран. Макар и много млада Галина Тихонова многократно е награждавана, както в Русия, така и в Китай, Германия, Франция. Творчество на младата театрална и филмова актриса е пропито с чистота и лиризъм. Естественната нежност и искреният маниер на играта й силно я отличават от другите актриси. Героините на Тихонова са надарени с дълбоки чувства и чар, изиграни динамично и изразително в трагедии и романтични драми. В своите роли тя утвърждава красотата и благородството на човешката душа.
Михаил Апросимов
Апросимов, Михаил Михайлович е роден на 7 юли 1950 г. в Мегино-Кангаласския район ЯАССР и е Заслужил Артист и член на Съюза на писателите на Република Саха (Якутия). През 1974 г. Апросимов завършва Висшето Театрално Училище “М.С. Щепкин” към Държавния Академически Малък Театър на Русия със специалност “актьор в театъра и киното”. От тогава работи на две големи театрални сцени на Републиката си, където играе десетки роли. Според сайта на театъра, в който играе, Михаил Апросимов има и три роли в руски филми, както и че е автор на две книги и статии за колегите си на сцената.
Феодосия Иванова
Феодосия Иванова “В скромната си филмография пенсионерката има само две роли в киното, но всяка професионална киноактриса от Якутия би им завидила.” Това пише руският сайт kino-teatr.ru. Главната роля на Седна в сензационния “Ага” на българския режисьор Милко Лазаров. И има епизод в сензационния филм „Огън на вятъра“ на Дмитрий Давидов, който бе открит за света от кино „Якут“. Именно в него тя дебютира в селото си. „Нямах представа как да играя във филм. Винаги ми се виждаше толкова недостижимо. Израснах в съветски филми и гледах красиви високи актриси с големи очи, страхувах се да си призная, че и аз искам да бъда от другата страна на екрана. Те бяха просто мои идоли. Не съм мечтала да играя във филм,” споделя Феодосия Иванова.
Пенка Кунева
Пенка Кунева пише първите си творби още на 7 години, а сега и на 51 продължава. Пенка е родена на 25 февруари 1967 г. в София. Майка й Кина Проданова е музикант, преподавател в Националната Музикална Академия, дава начален тласък на малката Пенка, която е “каката” на още две сестри. Когато е в Х-ти клас на Музикалното училище в София, изпраща своя песен на конкурс в Япония и тя получава голямата награда. Кунева завършва Музикалната академия през 1990 г. със специалност „Теория на музиката“. Пее в хора на Васил Арнаудов, една изключителна школа.
Пенка Кунева с огромно удоволствие пише музика за театър, а първата ѝ голяма композиция е струнен квартет, поръчан през 1995 г., когато вече e в Университета „Дюк“ в Северна Каролина (Duke University), и дори е 1та, която прави там докторантура по композиция. След като завършва следването си, се заема с филмова музика.
1-та ѝ филмова партитура е за продукция за Дориан Грей от 2002 г. От 1999 г. вече 20 години Пенка Кунева живее и работи в Лос Анджелис, Калифорния.
Жените-композиторки в Холивуд се броят на пръсти, но Кунева успява да оркестрира музиката на филми като “Карибски пирати”, “Трансформърс”, “Ангели и демони”. Пише музика за игри от класата на “Принцът на Персия”. Ето сега и музика за български филм “Ага”.
Пенка Кунева прави и проекти извън киното, като единият от тях е албумът “Жената-астронавт”, който ѝ носи не само признание, но и един изключителен ангажимент – написването на музиката към изложба на НАСА и включване на едно от изпълненията в уникален концерт в престижната “Холивуд Боул” в Ел Ей, на което БУЛГАРИКА отново ви направи живи свидетели с репортаж “на живо” и интервю от една от “топ 10” зали в САЩ. Следете канала в Ютюб за да знаете за българското в Калифорния ВИДЕО КАНАЛ БУЛГАРИКА
Освен музика за филми и игри, Кунева издава и няколко албума – „Одисеята на воина“ (2012), „Жената астронавт“ (2015), „Прераждането на Ид“ (2017) и „Невидимото въже“ (2018). За последния си албум работи с пианиста *** Георги Славчев, който освен, че е композитор, аранжира шест (6) от осемте (8) фантазии за пиано. На премиерата присъствахте “на живо” заедно с БУЛГАРИКА на страницата във Фейсбук. FB PAGE BULGARICA
През 2004 Пенка Кунева се омъжва за музикалния редактор Даниел Швейгер, с който имат дъщеря (2006).
*** Георги Славчев е роден на 27 май в Пловдив, композитор е на химна на родния си град, син на музиканти Дора и Анастас Славчеви, свири на пиано от 5-годишна възраст. В САЩ от февруари 1991 г., тръгва от Калифорния, минава през няколко щата, и пак се е тук. Славчев е лауреат на международни конкурси, има издадени 3 албума и още 2 са на път. Скоро очаквайте голяма новина и обширен репорраж за българския музикант от Ел Ей!
ПЕНКА КУНЕВА ЗА “АГА”
“В Америка изучавах модерната музика, музиката на ХХ век, но винаги съм писала тонална и драматична музика, която съм научила в нашата прекрасна школа в България. Всъщност така реших да пиша за филми, която дава възможност да съчетавам нещата“.
„Аз съм много благодарна на Милко Лазаров, че ме потърси точно за този уникален филм, защото „Ага“ разказва по един докосващ сетивата начин една човешка истина за взаимоотношенията между хората, за сблъсъка между поколенията, за загубите, за мъката, за прошката. Това са толкова дълбоки неща, а в същото време на екрана виждаш изключително красиви и въздействащи поетични сцени. Има някаква магия, която явно “работи” навсякъде по света, защото навсякъде реакциите са много емоционални. Филм, който ще устои на времето и мястото, и абсолютно точно е избран да кандидатства за Оскар“, обяснява композиторката.
+++
Режисьорът Милко Лазаров за българина
“Българинът е хобит. Скромен, добър човек. Толкова добър, че се съмнява да не би да е будала. И се перчи енергично, да не дава Господ да разберат и другите, че е будала. Колкото повече ока и се бие, толкова по-далеко от будалата. И е намерил себе си в тази маска. Сиреч – отпуснал се е в лесното. Бута, ръмжи навъсен, дава вид на небудала. И няма време за емпатия, за знание, за любов.” – реж. Милко Лазаров.
Кога са премиерите в САЩ?
Премиерата в САЩ беше на 4 септември 2019 г. в Ню Йорк. “Ага” ще има десетки прожекции в други градове в 11 щата, като най-много са в Калифорния (12) и Чикаго, Илинойс (7). Едно от изискванията за филмът да бъде включен в списъка с желаещи да бъдат номинирани, които ще се разгледат от членовете на Академията за Филмово изкуство в Ел Ей, това е той да има определена бройка прожекции по екраните на САЩ, и най-вече в Калифорния и Лос Анджелис, където салоните се заплащат от промоутарите, а билетите от зрителите. На един от сайтовете на киносалоните в Калифорния филмът е посочен, че е създаден в Унгария, а на други въобще липсва произход. Никъде не се съобщава,дали на прожекциите ще присъстват членове от екипа на продукцията и дали ще има разговор с тях (Q&A). ЕТО ДАТИТЕ И МЕСТАТА:
9/13-19/19 (Fri-Thu) Gene Siskel Film Center, Chicago, IL (Fri 6:00pm, Sat 3:00pm, Sun 4:45pm, Mon 6:00pm, Tue 8:00pm, Wed 6:00pm, Thu 8:15pm)
1 comment for “ОСКАРИ 2020 – всичко за Ага – българският филм за номинация и наша композиторка от Лос Анджелис (+ видео)”
You must log in to post a comment.