Строенето на стени ще оставим на политиците, а ние ще срещаме човеците и богатствата на природата.
Ще ви представим един от най-полезните зеленчуци, който с пъти надвишава по някои показатели своите “зелени роднини”, и може да бъде открит в съседното на Калифорния – Мексико, както и в някои страни от Латинска Америка. Чая – Зеленчука на Маите!
Чая (Chaya,“chicasquil”, Cnidoscolus aconitifolius subsp. polyanthus (Pax and K.Hoffm.), дървесен спанак) идва най-често от полуостров Юкатан в Мексико и е дървесен спанак с голям, бързо растящ, многолистен многогодишен храст. Другата му разновидност е Cnidoscolus aconitifolius subsp. aconitifolius и може да бъде открито от Северно Мексико до Гватемала, като е отглеждано и в най-южната част на Перу. Разделено е на четири сорта, базирани на морфологията на листата: “Chayamansa” (най-често срещан), “Estrella”, “Picuda” и “Redonda”
“Дървесният спанак” расте около 3 метра висок, с дебел основен стълб с диаметър 4 инча (10 см). Реже се и се поддържа на височина от около 1-2 метра за лесно събиране. Чаята отдавна се използва от маите на полуостров Юкатан като хранителна култура и лечебно растение.
Името “chaya” произлиза от името на маите “chay”. Цивилизацията на маите, известна с идеографската си писменост – единствената известна напълно развита писмена система в предколумбовата Америка, а също и с нейните разстения. През предкласическия период (около 2000 година пр. Хр. до 250 година сл. Хр.) слага началото и на отглеждането на основните хранителни култури, характерни за кухнята на маите, като царевица, фасул, тиква и люта чушка. Някога тогава маите започнали да използват и Чая.
Това невероятно растение е възхвалявано от мнозина, които го използват, и не случайно се нарича Божи дар, защото може да излекува многобройни болести и състояния. Чая е една от най-продуктивните зелени зеленчуци и е сериозен източник на протеини, витамини, калций и желязо, силен антиоксидант.
- Регулира нивата на кръвната захар и лекува диабет;
-
Лекува болки в гърлото, инфекции в гърлото и анемия;
-
Предотвратява главоболие, разширени вени и хемороиди;
-
Регулира нивата на холестерола и намалява нивата на пикочната киселина в кръвта;
-
Помага на децата да растат.
-
Можете да го добавите към супи и салати или да си направите чай.
Забележка: Никога НЕ го консумирайте суров. Необработените листа съдържат цианогенни гликозиди, които произвеждат циановодород при увреждане на тъканите. Времето за готвене, необходимо за понижаване на Цианида до безопасни нива, е най-малко 20 минути. Продължителен директен контакт със суровите листата може да предизвика дразнене на кожата или алергична реакция, познати ни от срещите ни с копривата.
Традиционно листата се потапят и запарват в продължение на 20 минути, след което се сервират с олио или масло, все едно приготвяте спанак. Това време или повече ще направи листата безопасни за ядене. Листата или течността (бульон, чай), в която се приготвят листата, също могат безопасно да се консумират, тъй като цианидът бързо се изпарява като циановодород (HCN) по време на готвене (варене, запарване). Готвенето в алуминиеви съдове може да доведе до токсичен бульон, причинявайки диария!
За да си направите чаша чай от Чая се нуждаете от:
- 6 листа Чая и 2 чаши вода
Как да го направите:
- кипяща вода – добавете листата – оставете чаята за 15-20 минути.
Как да го консумирате:
По 3 пъти на ден преди храненe. Добавете листата в супи, салати и кремове.
You must log in to post a comment.