Коледни заговезни – 14 Ноември – последен ден с месо – започват пости – какво да (не) правим

14 Ноември – Последен ден в който, може да се яде месо, след Коледните Заговезни – започват 40-дневните коледни пости /ЗАГОВЯВА СЕ/, които свършват на 24 декември (Бъдни вечер). Постът се нарича още Малка четиридесетница за разлика от Голямата (Великденския пост).

На 14 ноември БПЦ чества деня на Св. апостол Филип*, един от 12-тте апостоли, и един от 7-те дякони, които са следвали Спасителя. Имен ден празнуват Филип(-а), Фильо(-ка), Филипина.

Началото на Коледния пост е свързано с важен и преходен период, в който се намира света и преминаването му от една времева ситуация в друга. Във времето, в което границата от есен към зима, от светлина към тъмнина, от топлина към студ все още не е прекрачена. Времето преди да се роди Спасителя светът е все още неподреден и опасен. Вратите между рая, ада и средния свят на Земята са отворени и през тях могат да проникнат различни страшни за човека създания. Затова се налагат забрани и се правят магически заклинания и действия. Постът е част от подреждането на Света!

Преди Коледа вярващите постят, за да се подготвят да посрещнат материализираното Божие слово – сина Исус Христос. Не трябва да се ядат храни от животински произход – месо, мляко, сирене, яйца, кашкавал. Олио и вино може да се употребяват, но без сряда и петък.

На Никулден – 6 декември, се разрешава риба и вино. Венчавките са забранени от днес /началото на коледните пости/ до Въведение Богородично /21 ноември/ и от Игнажден /20 декември/ до Богоявление, Йордановден /6 януари/.

За Обредна трапеза, Кокошка с кисело зеле, пълнени чушки с боб, тиквеник с орехи, мед, вижте рецепти по-долу.

Св. Филип е един от 12-те апостоли и един от 7-те дякони: Стефан, Филип, Прохор, Никанор, Тимон, Пармен и Николай.

*Св. апостол Филип бе родом от Кесария Палестинска. Произхожда от Витсаида (градът, от който са апостолите Петър и Андрей). Семейството му били рибари, но Филип от юношеските си години бил даден да се обучава в книжната мъдрост. Той усърдно четял и изучавал Свещеното Писание и пророчествата за въжделения Месия. След разпъването на Христос, Св. апостол Филип е проповядвал в Галилея, Гърция, Аравия, Етиопия. Вършел чудеса – възкресил мъртвец от Иерапол. Придружавали го сестра му Мариамна и апостол Вартоломей.

Той встъпил в съпружество и му се родили четири дъщери, които по-късно бяха удостоени от Бога със служение на пророчици (Деян.21:9). По-късно св. Филип бе избран за дякон и ръкоположен заедно със св. първомъченик и архидякон Стефан (Деян.6:5). С цялото си усърдие той служеше на Господа и се грижеше за бедните и за вдовиците.

След убийството на св. Стефан настана гонение срещу Иерусалимската Църква и всички, с изключение на светите Апостоли, се разпръснаха по различни области на Юдея и Самария. Тогава св. Филип отиде в Самария и там проповядваше Христа (Деян.8:5), а целият народ внимателно слушаше думите му. Бог утвърждаваше с много чудеса проповедта на Своя благовестник: той лекуваше всякакви болести и изгонваше нечистите духове, които крещяха с висок глас и излизаха от хората.

Голяма радост настана по целия град заради Филип: с идването му тези, които приемаха проповедта му и вярваха в истинския Месия, се изцеляваха не само от телесните си болести, но и от душевните си недъзи.

Земният път на Филип завършил в Иерапол, където разпнат на кръст с глава надолу, повесен високо, хвърляли камъни по него. 

РЕЦЕПТИ

КОКОШКА С КИСЕЛО ЗЕЛЕ … или, както си го знаем ПИЛЕ СЪС ЗЕЛЕ

Пиле със зеле

Продукти:
1 кокошка
1ч.ч.ориз
150г гъби
1 голяма глава зрял лук
150мл олио
700мл вода
50мл ракия
щипка сол
щипка червен пипер
щипка суха мащерка
щипка бял пипер

Приготвяне:
Кокошката се измива добре и се слага да се свари в подсолена вода, като се добавя 50мл ракия/Ракията се слага защото на кокошката месото е по жилаво. Когато се налее ракия месото по- бързо омеква/. След като варенето продължи около 1 час се сваля от котлона и се изважда в подходящ плосък съд. Докато се вари кокошката, може да се нареже зелето на тънки ивици. Оставят се горните по-големи листа (2-3). Взема се чашата ориз и добре се измива с вода. Слага се в тиган. Добавят се ситно нарязаните гъби, ситно нарязания лук, сол на вкус, червен пипер, бял пипер и сухата мащерка. Налива се 50мл мазнина, 200мл вода и се задушава на котлона под капак за 15 минути. Когато леко набъбне ориза и лукът добие стъклен вид се оттегля от котлона.

Взема се кокошката и се пълни с тази плънка. Зашива се добре с дебел конец и се зарежда в тава върху нарязаното кисело зеле, като се обръща с гръбнака надолу /гръбнака е с по- малко месо, което е причина да се слага птицата по гръб. В противен случай ще се препече и не e вкусно/. Отгоре се покрива с големите листа от зелката. Добавя се мазнина и вода. Цялото ястие се покрива с домакинско фолио за печене. Пече се в умерено загрята фурна(200 градуса) около 90 минути. Десет – 15 минути преди изключване се маха домакинското фолио, махат се зелевите листа за да може кокошката да придобие златист вид.

Сервира се в плоски чинии като се слага порция от месото, оформена топка от плънката и лъжица от киселето зеле.

ПЪЛНЕНИ ЧУШКИ С БОБ

Пълнени чушки с боб

Продукти:

  • 8 червени пиперки, сушени или печени (ако ви мързи да печете, идеални печени в буркан в САЩ)
  • 1 ½ ч.ч. черен, кафяв или червен боб (има супер добър голям смилянски в буркан в САЩ)
  • сол на вкус
  • черен пипер (ситно смлян)
  • повечко гюзум (известен още и като джоджен)
  • два нарязани на ситно моркова
  • една сурова пиперка, нарязана на ситно (ако не ви се намира можете да използвате и нарязана на ситно опечена пиперка от буркана)
  • стрък праз (или връзка пресен лук)
  • олио (обикновенно слънчогледово, има българско в САЩ)
  • тенджера (ако имате с прозрачен капак и дъно, което не загаря)
  • големичък тиган (с покритие, да не загаря, или тежък китайски)
  • глинен гювеч (по възможност, в Ел Ей има по арменските и мексиканските магазини)
  • котлон 
  • фурна

Приготовление:
Ако пиперът ви е сушен, се накисва за около час в хладка вода. Бобът от своя страна кисне от вечерта във вода с една чаена лъжичка сол в нея (отпада кисненето, ако е смилянскибот буркан с всички подправки). Измива се хубаво и се слага да се вари. Като поври десетина минути, в тенджерата се прибавя една чаена лъжичка хлебна сода. Водата кипва веднага и бобът се дърпа от котлона, отцежда се и се измива много добре. Връща се обратно в тенджерата (тук му е мястото на този готовия от буркана), прибавят се нарязаните на ситни кубчета моркови, няколко зърна черен пипер (или щипки смлян), олио, и се оставя да се досвари, но не и да се развари и да се разкашка. Няма проблеми да се използва и тенджера под налягане.

Вече сварен, бобът се посолява и след като поври още малко да си поеме солта, се дърпа от котлона. Отцежда се и стигаме до тигана. Ако сме с боб от буркан пропускате горните. В сгорещено олио първо се задушава нарязаният на ситно праз (пресен лук), после се прибавя отцедения  боб и се дозадушава много хубаво, като се добавя нарязаният на ситно суров пипер (или евентуално печеният такъв), гюзумът и малко от водата, в която сме го варили. След като е добре задушен, се натъпква в сушените или респективно печените пиперки, нарежда се в глинен гювеч и се пече при 200 градуса за около половин час. Готово! Тази рецепта върви и за Бъдни вечер.

Тиквеник с орехи

Тиквеник с орехи

  • 800 г тиква
  • 1 пакет готови кори (фини)
  • 200 г кафява захар
  • 100 мл олио (обикновенно)
  • 150 г орехи
  • 100 г стафиди

ПРИГОТВЯНЕ

Обелете и настържете тиквата на едро ренде. Задушете я в малко мазнина и захар, докато омекне и водата се изпари. След това намажете тавата за печене с мазнина и сложете 2 кори. Капнете няколко капки мазнина и поръсете с тиквата, захарта, орехите и стафидите.

Сложете две кори и направете същото, докато ви свършат съставките. Може и да нарежете баницата на ромбоиди, или да я запазите навита в тавичката, като я изпечете в предварително загрята фурна на 200 градуса.

Когато е готова я извадете от фурната, напръскайте с малко вода и задушете с кърпа. Преди да сервирате, по желание поръсете с пудра захар.

Още:

ПРАЗНИЦИТЕ 8-14 ноември + времето