България записа “юбилей” – 20 години аут от Световното първенство по футбол

Ранен гол отново, проспано първо полувреме и неотсъдена дузпа спомогнаха за първи път в историята да не бием Люксембург, след 13 поредни победи

Футболистите на Националният отбор на България “хвърлиха” фланелките на тревата, след като официално завършиха квалификациите за Мондиал 2018, след равенство 1:1 в Люксембург, и така записаха “юбилей” – 20 години без участие в най-престижния форум на най-популярния спорт в света. Последно “лъвовете” излязоха на “зеления килим” във Франция през 1998 г.

10 октомври 2017 г. Националният отбор на България официално завърши квалификациите за Мондиал 2018, след равенство 1:1 в Люксембург, и така записа “юбилей” – 20 години без участие в най-престижния форум във футбола. Последно “лъвовете” излязоха на “зеления килим” във Франция през 1998 г.

Мачът днес бе “протоколен” и без значение за националите, които изгубиха и теоретични шансове за класиране на Световното футболно първенство в Русия, още в събота, след загубата си от Франция. Мачове, които в Америка гледахме в интернет.

“Двубоят на честта” на възпитаниците на Петър Хубчев срещу един от фигурантите в Европа започна трагично, след като още в 3-та минута Оливие Тил отбеляза в нашата врата. Отново? Да, както се случи в предишния мач с Франция, когато “петлите” отбелязаха в мрежата на “лъвовете”, също в 3-тата минута. Българските играчи “проспаха първото полувреме” днес, както каза един от добрите ни играчи Спас Делев след мача. Именно той даде решаващ пас през втората част, когато „лъвовете“ се бяха събудили”, и и след 1ви удар във вратата в 56-тата минута, то в 68-та Ивайло Чочев се разписа с глава след центриране именно на Делев.

Чиста дузпа в 87-ата минута за игра с ръка в наказателното поле на домакините не бе отсъдена. Тя не можеше да реши мача, и така стана поредният пример за двойни стандарти в Евро-оценяването, не само на държавническата сцена, но и на “зеления килим”.

България за първи път в историята си не успя да победи Люксембург, след 13 поредни победи срещу този съперник. Така националите официално приключиха квалификациите за Мондиал 2018 на 4-то място в гр.А с 13 точки. В останалите мачове от групата Франция наказа Беларус с 2:1, а Холандия отнесе Швеция с 2:0. „Петлите“ завършват 1ви в групата и директно се класират за Световното първенство, докато Швеция е на бараж. Холандия ще пропусне второ поредно голямо първенство.

ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРСКИТЕ СВЕТОВНИ ПЪРВЕНСТВА

Българският национален отбор участва общо 7 пъти на Световни първенства по футбол (първо през 1962г.). Най-доброто представяне на отбора са спечелените бронзови медали и 4-тото място на Мондиала през 1994 г. в Съединените американски щати.
Краят на футболното поколение, наричано „златно“ е на Световното през 1998, когато българите не успяват да прескочат групите и си тръгват за България с едно равенство и две загуби, като не се класират за Мондиал 2002.

България не успява да се класира за нито едно Световно след това до днес. На Мондиала в Русия през 2018 г. се нвършват “юбилейните” 20 години без участие в най-престижния форум във футбола. Последно “лъвовете” излязоха на планетарния “зелен килим” във Франция през 1998 г.

2014  – Не се класира

Най-продължителни са успехите на отбора през периода 1956 – 1976 година. Тогава България се класира сред 16-те най-силни в света и играе на финалните турнири на четири (4) поредни световни първенства (1962, 1966, 1970 и 1974 г.), достига до 1/4-финал и 5-то място на Европейското първенство по футбол 1968, печели 3-то и 2-ро място на Олимпийски игри и веднъж Балканската купа – ненадминати рекорди в историята на отбора.

Най-паметната дата в българския футбол е 17 ноември, 1993, когато Емил Костадинов вкарва два гола на Франция в Париж. Вторият гол влиза във вратата на Франция 2 секунди преди края на мача (завършил 2:1 за България), позволявайки на българите да се класира на Световното първенство в САЩ.
Огромно количество хора излизат да празнуват тази победа по улиците на София, Варна и други български градове. Достигайки полуфинала, България играе с Италия. При резултат 2:1 за италианците реферът не отсъжда дузпа при (неволна) игра с ръка на италиански играч в неговото наказателно поле.
България е елиминирана. Христо Стоичков е избран за съголмайстор на Световното първенство след вкарването на шест гола колкото има и руснакът Олег Саленко.