Кристалина отряза Европа – “прибира” се в Щатите на висок пост

Кристалина Георгиева подаде оставка, като зам-председател на ЕК към ЕС, за да заеме поста главен изпълнителен директор на СБ от Нова Година

За причина за оставката на българската евро-комисарка Кристалина Георгиева, се посочва нейното неодобрение на работата на ЕК.

За причина за оставката на българската евро-комисарка Кристалина Георгиева, се посочва нейното неодобрение на работата на ЕК.

28 октомври 2016г. Кристалина Георгиева подаде оставка днес, като заместник-председател на Европейската комисия (ЕК) към Европейския Съюз (ЕС), за да заеме поста главен изпълнителен директор на Световната банка (СБ).

От централата на ЕК в Брюксел са предложили на Георгиева да остане на сегашната си позиция до края на месец декември, преди да замине за Щатите на нова позиция в старата си служба на СБ във Вашингтон на 2 Януари, 2017. За причина за оставката на българската евро-комисарка, се посочва нейното неодобрение на работата на ЕК.

Гюнтер Йотингер, Европейският комисар от Германия, ще поеме отговорностите на Георгиева, според изявление на ЕК.

“Работата на Европейската комисия трябва да продължи”, заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер в петък в писмено изявление, добавяйки, че той приема оставката на Георгиева “с голямо съжаление.”
“Кристалина Георгиева е опитен политик, към когото имам голямо уважение и искам да й благодаря за нейната лоялност и ангажираност, като зам-председател на ЕК”, каза Юнкер.
Очакват се и други промени в ЕК, които ще добавят допълнителен натиск върху институция на ЕС, която вече силно е обхваната от кризи, вариращи от миграцията към Brexit за икономиката.
Георгиева, която е главен оперативен директор на ЕК, останала разочарована от начина, по който работи институцията, особено с такива предизвикателства, като миграцията, Brexit и висши назначения, съобщава източник от ЕК, цитиран от изданието Политико.
В сегашната си роля в ЕК, Георгиева управлява 161 милиарда Евро годишен бюджет и повече от 30 000 служители.
ВИЗИТКА
Кристалина Георгиева е родена на 13 август 1953 г. в София. Майка ѝ е от град Любимец, а баща ѝ е внук на революционера и политик от Елена Иван Кършовски – виден книжовник, учител и революционер, приятел и съратник на Васил Левски, човекът, дал прозвището на Апостола.

Кристалина Георгиева е родена на 13 август 1953 г. в София. Майка ѝ е от град Любимец, а баща ѝ е внук на революционера и политик от Елена Иван Кършовски – виден книжовник, учител и революционер, приятел и съратник на Васил Левски, човекът, дал прозвището на Апостола.

Кристалина Иванова Георгиева е български икономист и преподавател, европейски комисар от България и специалист по въпросите на устойчивото развитие. Вицепрезидент на Световната банка (от март 2008 до февруари 2010) и Главен Изпълнителен Директор (СЕО, от 2 януари 2017), член на съвета на настоятелите и доцент в катедра „Икономикс“ на Университета за национално и световно стопанство в София.

Встъпва в длъжност като европейски комисар на 9 февруари 2010, когато комисията Барозо II е одобрена от Европейския парламент.

Обявена е на 30 ноември 2010 г. за „комисар на годината“ и за „европеец на годината“ в годишните награди на електронното издание „Юръпиън войс“ (European Voice).

Кристалина Георгиева е родена на 13 август 1953 г. в СофияМайка ѝ е от град Любимец, а баща ѝ е внук на революционера и политик от Елена Иван Кършовски – виден книжовник, учител и революционер, приятел и съратник на Васил Левски, човекът, дал прозвището на Апостола.

Завършва политическа икономия и социология във ВИИ „Карл Маркс“ (днес Университет по национално и световно стопанство) през 1976 г. През 1986 г. защитава докторска дисертация на тема „Екологични политики и икономически растеж в САЩ“

Започва научна кариера в УНСС през 1977 г., където се издига до доцент. Гостува в катедрите по икономика на Лондонското училище по икономика (1987-1988), както и в Университета на Южния Пасифик във Фиджи и Австралийския национален университет, където води лекции за икономиките в преход.

В началото на 90-те щатската фондация „Фулбрайт” организира конкурс, който се печели от Румен Гечев, Стати Статев и Кристалина Георгиева. Първите двама се връщат, докато Георгиева остава в САЩ на дългосрочна специализация.

От 25 отлични студенти в своя курс, трима по-късно стават премиери – Ренета Инджова, Стефан Софиянски и Иван Костов.

Сега Стати Статев е ректор на УНСС, а проф. Румен Гечев е преподавател в него и депутат от БСП в парламента. Освен това до 2014 г. той бе председател на Комисията за приятелство между България и САЩ.

Специализира корпоративни финанси в Масачузетския технологичен институт и в Харвардското бизнес училище по учебна програма за кадри на Световната банка. Започва работа в Световната банка през 1993. От 2000 до 2004 е ръководител на отдел за устойчиво развитие към Световната банка. От 2004 до 2007 е ръководител на отдела за Русия, а от март 2008 е вицепрезидент на Световната банка по въпроси, свързани с устойчивото развитие.

  В периода преди парламентарните избори през 2009 г. името на Георгиева се споменава като възможен министър-председател на България, но по-късно става ясно, че Георгиева няма да се включи в правителството, което тя обяснява с „важни ангажименти в Световната банка“.
На 9 февруари 2010 г. Георгиева поема поста комисар по международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи в централата на Европейския Съюз.
Освен реакцията при конкретни кризи Георгиева работи по три основни приоритета на нейния мандат: изграждане на капацитет на ЕС за реакция при кризи, създаване на Европейски доброволчески корпус, предвиден от Лисабонския договор, и преглед на плана за действие на ЕС по т.нар. Консенсус за хуманитарната помощ.
В комисията Юнкер е зам-председател и комисар по бюджета и човешките ресурси.
На свое заседание от 28 септември 2016 правителството на България начело с премиера Бойко Борисов обяви, че издига кандидатурата на Кристалина Георгиева за главен секретар на ООН.
На 28 октомври 2016г. Кристалина Георгиева подава оставка, като зам-председател на Европейската комисия (ЕК) към Европейския Съюз (ЕС), за да заеме поста главен изпълнителен директор на Световната банка (СБ) от 2 януари 2017 г.
Кристалина Георгиева е омъжена за строителния инженер Кино Дулев Кинов от Орешак, Троянско, и има едно дете, дъщеря Десислава.„Би Ти девелопмент сървисиз“ Десислава Кинова е шеф на маркетинга и продажбите на „Би Ти девелопмент сървисиз“ (БТДС), една от компаниите наследнички на Мултигруп. „Балкантурист девелопмент сървисиз” (БТДС) притежава „Боровец ски”, Гранд хотел „България”, Гранд хотел „Варна”, „Балкантурист”, „Бороспорт”, курорта Свети Константин, „Рила-Боровец” и др. Някога част от активите на “Мултигруп” на Илия Павлов, днес собствеността на хотелите е разделена между наследниците му и мениджмънта, излъчен от група инвеститори, сред които Бояна Попова, близка приятелка на Кристалина Георгиева.