“Лудогорец” връща българският клубен футбол на Европейската сцена

Ludogorets_FCШампионът на България размаза с 2:0 ПСВ Айндховен насред Холандия

Шампионът на България победи най-добрият холандски отбор ПСВ Айндховен с 2:0 на неговия собствен стадион „Филипс Стейдиъм“ и по този начин върна българският клубен футбол на Европейската сцена. Нашите момчета постигнаха  изненадваща, но напълно заслужена победа, която е и най-значимата в досегашната история на клуба от Разград.

След равностойно първо полувреме, Лудогорец тотално надигра именития си съперник през втората част, през която Роман Безяк и Върджил Мисиджан вкараха историческите голове и нашият шампион оглави класирането в своята група в престижната лига Европа.

Първото полувреме на „Филипс Стейдиъм“ премина сравнително равностойно като ПСВ имаше минимално превъзходство във владеенето на топката, но пък като че ли Лудогорец създаде по-опасните ситуации пред противниковата врата.

Марселиньо можеше да се превърне в първия голмайстор в груповата фаза, след като още във 2-а минута се озова в отлична позиция, но стреля покрай гредата.

Роман Безяк откри резултата в 60-ата минута. Тогава след страхотен пас на Марселиньо Върджил Мисиджан излезе сам срещу вратаря на ПСВ. Зут излезе и изчисти топката, но го направи лошо и тя попадна в словенския национал, който с прехврящ удар я изпрати в мрежата. Лудогорец реши мача в 74-ата минута. Тогава след страхотна контра атака Жуниор Кайсара намери Роман Безяк, който пусна към Върджил Мисиджан в наказателното поле. Холандецът стреля в гредата, като кълбото отново попадна в него и при добавката от малък ъгъл резултатът стана 0:2.

До края ПСВ почти не затрудни защитата на “орлите”. На свой ред Лудогорец дори можеше да стигне до трети гол, но вратарят Зут изби в корнер коварен шут на Михаил Александров.

Успехът постави Лудогорец на първо място в групата, след като в другия мач Черноморец Одеса победи с 2:1 Динамо на стадион “Максимир” в Загреб. По този начин Лудогорец оглави класирането заради по-добрата си голова разлика спрямо украинците.

В следващия кръг на 3 октомври, българският шампион ще има отлична възможност да запише втора победа, тъй като ще бъде домакин на Динамо Загреб. В другия двубой Черноморец Одеса посреща ПСВ.

ПСВ (АЙНДХОВЕН) – ЛУДОГОРЕЦ 0:2