ЗА ПРАЗНИКА, ИМЕННИЦИТЕ, ЧУДОТВОРНИТЕ ИКОНИ И ТРАПЕЗАТА
На 15 август (28 август стар стил) всяка година се отбелязва Църковният празник Успение на Пресвета Богородица /Dormition of the Theotokos/.
"И ето, настанал петнадесетия ден на август и този очакван, и благословен трети час на деня, в който трябвало да се извърши представянето на Божията Майка."
"Люде, с любов се съберете днес! Радвайте се, възклицавайте и ликувайте с веселие! Защото Божията Майка преминава славно от земните жители към небесните!"
Той се чества и от православни, и от католици. Според българската фолклорна традиция „Рождество богородично“ често е наричано „Малка Богородица“, а „Успение богородично“ — „Голяма Богородица“. Днес свършват постите за Успенския /Богородичния/ Пост (1-15 август) и се яде риба.
Голяма Богородица и се чества най-вече от жените, които се молят на Дева Мария да благослови семействата им и да дава здраве на децата им. На този ден често бездетните семейства принасят курбан и дар с молба за майчинство.
Честит имен ден, здраве и късмет на всички с имената Мария, Мара, Марена, Марилена, Мариан, Марияна, Борис, Богдан (-а), Боян (-а), Богомил (-а), Богомира, Богослав (-а), Божан (-а), Божена, Божин (-а), Божил (-а), Божидар (-а)
Празникът Успение Богородично има две значения: възпоменание на завършването на земния подвиг на Божията Майка – Нейното успение и погребение, и на второ място – Нейното най-високо прославление – възкресението Й и възнасянето Й на небето с Нейната пречиста плът.
“В рождеството си съхранила девството
и в успението не си оставила света, Богородице,
представила си се пред Живота, Майка станала на Живота
и с твоите молитви избавяш от смърт нашите души.”/Из песнопение за празника/
Православна Църква вижда прославлението на Божията Майка не само в началото на Нейния земен живот, а преди всичко – накрая, при Нейното успение, когато Тя със съдействието на Божията благодат достига върха на съвършенството, предела на светостта, достъпен за човека и въобще за всяко сътворено същество. Тук се разкрива великата слава на Майката Божия, слава, която дотогава е била скрита под покрова на Нейното непостижимо дълбоко смирение (истощание – на славянски език).
Счита се, че празникът “Успение на Пресветата Богородица” е установен от Апостолите. Разказите за чудесното възнасяне в плът на Божията Майка на небето се отнасят към IV век. Денят на празнуване на успение е установен от император Маврикий (592-602). Най-старото място, свързано с култа към Св. Богородица, е храмът “Успение Богородично” в Йерусалим, издигнат през IV век върху мястото, където според преданието е било положено тялото на Божията майка в Гетсиманската градина. Запазеният и до наши дни каменен градеж обаче е от ХI век – тогава кръстоносците обновяват стария храм.
Събитията от живота на Пресвета Богородица от деня на Нейното раждане са описани в съответните празнични четива: за зачатието, рождението, въвеждането в храма, благовещението, също и в четивата за Рождество Христово и Сретение.
“Ако и при благодатното обновление на живота, при висока святост и чистота, стрелата на смъртта все пак намира уязвимо място в човешкото естество, то какво ще стане с този човек, който без да се подвизава за благодатно обновление, живее безгрижно според своята повредена природа? Какво ще стане с душата, която чрез своите греховни склонности и страсти сама въвежда в себе си адските стихии и умножава семената на духовната смърт? Какво ще стане и с тялото, което притежавайки и без това естествена склонност към тление, не само не получава изцеление от обновен чрез благодатта живот, но приема и нови, още по-зли семена на тление и смърт от порочната душа, от нейните разрушителни страсти, от нейните необуздани похоти, от разни видове невъздържание и злоупотреба с чувствените си способности?” /Из “Слово за Празника Успение на Св. Богородица”, Миторполит Филарет, 1846г./
Според преданието това е денят, в който Божията майка на 64-годишна възраст напуска земния живот и отива при сина си. Три дни преди смъртта Архангел Гавраил й съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него. Последното й желание е да види Светите апостоли заедно. По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома й в Йерусалим. Три дни след това сам Исус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата й. Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: “Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни.”
В памет на явяването й пред апостолите, църквата определя в този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави “въздигане на хляба”. Според народната традиция, празникът се нарича Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се чества рождението на Христовата майка.
Ние, православните християни, прославяме с душите си славното успение на Св. Богородица. Стремим се да направим място в душите си на чувства и мисли, посветени на пречистия образ на Божията Майка. Християнинът обикновено се стреми към висока нравственост, а светата Майка е образец на божествен морал.
На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки. На този ден правят родови срещи, свързани с жертвоприношение – курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат диня и грозде. Вярващите даряват на църквата свещи, домашно тъкано платно, месал, кърпа и пари. /ВИЖТЕ ПО-ДОЛУ РЕЦЕПТИ/
ОЩЕ ЗА ПРАНИКА:
Успение Богородично - Според Светото писание, това е денят, в който Божията майка, на 64-годишна възраст, напуска земния живот и отива при сина си. Три дни преди смъртта Архангел Гавраил й…
Докосване до вечното - България почете Божията майка Докосване до вечното и истинското – с тази мисъл хиляди наши сънародници днес се отправиха към манастирите. А и не само – Църквите из цялата страна бяха пълни с любящи Бога, Род и Родина българи.
Пренесоха чудотворната икона в Бачковския манастир - С литийно шествие пренесоха чудотворната икона на Света Богородица от Бачковския манастир до местността Клувията ВСИЧКО ЗА МАНАСТИРА
Икона и 700,000 лева в Царево - на най-старата църква в Царево „Успение Богородично”. В района на южното Черноморие започват активни археологически разкопки за разкриването на древни обекти.
ВИДЕО:
Чудотворните икони на св. Богородица от Рилския, Троянския и ...
ПРАЗНИЧНА ТРАПЕЗА
Как се прави курбан
Принасянето на курбан е много стар обичай при българите, който е дар, предназначен не за човек, а за свръхестествени субекти – християнски светци, Богородица, Бог; в по-ранни времена – на водата, огъня, демони и др. С поднасянето на курбана се търси добронамереност, помощ и закрила за човека от висшите сили.
При нас обикновено курбанът е кръвна жертва, макар че тя може да бъде и плод, мед, растение, мляко, яйца и др.
Месото може да бъде от кръга на домашните животни и птици / крава, вол, бик, теле, овца, овен, агне, петел, кокошка, пиле; свиня само на Коледа/ и рибата /обикновено с люспи/. Забранени за курбан, понеже се смятат за нечисти са коня, магарето, козата и не посочените домашни животни. Дивеч не може да бъде курбан. Най-добре е животното да се приготви цяло /на чеверме, пълнено, печено на фурна/. На късове се готвят само най-големите животни. Яденето на курбан е колективно, без значение публично или с близки и приятели. Правете си курбан, макар и малък, щом имате желание и не се обрененявайте с поверия, а бъдете достатъчно грамотни за да разберете, че той носи освен здраве, то и голям смисъл. Той ви напомня за нещо което се превъзмогнали или че сте се разминали с лошото, когато сте пострадали. Правете го не само на празници, но особено на ден, когато “сте прескочили трапа”. Дава ви добър повод да се почерпите с близки и приятели. За да се съберете и споделите светли мигове с любими хора.
КУРБАН ЧОРБА /елементарна за 6 човека/
Необходими продукти:
1 кг овче(агнешко, пилешко) месо2 домата2 морковацелина2 гл. луккорени от магданозсол1 яйце
Начин на приготвяне:
Месото се нарязва на кубчета. Поставя се в тенджера и се налива 2,5 л вода и се оставя да ври, като се обира пяната. Като месото поомекне се слагат нарязаните моркови, домати, целина, корените магданоз,сол и черен пипер. Вари се до пълното омекване на продуктите. Яйцето се разбива с малко студена вода и се изсипва в тенджерата по малко, като постоянно разбъркваме. Може да се изстиска малко лимонче накрая. Наздраве и здраве!
You must log in to post a comment.