ОЛИМПИАДА 2012 – българите след една седмица на игрите в Лондон

Българският национален отбор по волейбол допусна първа загуба на Олимпийските игри в Лондон, падайки от Аржентина с 1:3 гейма (18:25, 25:21, 19:25, 20:25) в мач от група А.

Преди това отборът ни стана 1-ят, който си гарантира и на теория място в 1/4-финалите, като нашите сразиха тима на Австралия с 3:0 (23, 21, 22) гейма и оглавиха класирането в гр. “А” с пълен актив от 9 т.

В най-интересния и напрегнат мач до момента, продължил точно 111 минути и бяха изиграни цели 5 гейма, за да може Италия да постигне обрат от 0:2 до 3:2 срещу Австралия и да се класира за 1/4-финалите.

ВДИГАНЕ НА ТЕЖЕСТИ

Милка Манева остана на петото място в класирането на категория до 63 килограма на олимпийския турнир повдигане на тежести за жени в Лондон.

27-годишната Манева, която бе четири години извън щангите след скандала с допинг в българския тим през 2008 година, остана с двубой от 233 килограма в Лондон и в крайна сметка завърши на петото място в крайното класиране в категорията, предаде БГНЕС. По този начин България за малко щеше да спечели първия си медал на 30-те Летни Олимпийски игри.

Олимпийска шампионка стана Мая Манежа от Казахстан, като тя постигна олимпийски рекорд в двубоя и изравни олимпийския рекорд в изхвърлянето.

БОКС

Българският боксьор Александър Александров се класира за 1/4-финалите в категория до 49 кг на олимпийския турнир по бокс, след като на 1/8-финала победи по точки южнокорееца Схин Джонхун, който е световен вицешампион в категорията от Баку-2011. Сашо бе на косъм от загубата до последния удар на гонга удари, но тогава петимата странични съдии дадоха 15:14 точки в негова полза, след обрат в последния 3-ти рунд, който българинът спечели с 8:5. И в двете първи части Александров отстъпи съответно с 3:4 и 4:5. На 1/4-финалите на 8 август Сашо ще се бори за медал срещу Каео Понгпрайон /Тайланд/, който днес в 1/8-финална среща победи Карлос Куипо /Еквадор/ по точки – 10:6 точки.

Светлана Царукаева от Русия взе сребърното отличие, а бронзът спечели Кристин Жирар от Канада.

ЛЕКА АТЛЕТИКА

Ивет Лалова не успя да се класира за финала на 100 м на олимпийския турнир по лека атлетика. Европейската шампионка финишира далеч назад от лидерките във 2-ра серия – едва 6-та с резултат 11.31 сек, след като в първата бе блестяща и се класира 2-ра. Според регламента, за финала се класират първите две състезателки от всяка от трите 1/2-финални серии, както и двете най-добри времена. Следващият шанс за престижно класиране на Олимпиадата за една от най-красивите лекоатлетки на Планетата Ивет Лалова е в надпреварата на 200 м.

Другата наша предтсвителка в леката атлетика Ваня Стамболова, която прави дебют на Олимпийски игри пристигна и за първи път на Острова. 28-годишната варненка ще има първият си старт в неделя в сериите на 400 м с препятствия. Ако нашата атлетка, която преди месец и половина получи травма в левия глезен на тренировка и само допреди 20 дни дни преди заминаването й за Лондон бе в обездвижващ ботуш, успее да ги преодолее, в понеделник отива на 1/2-финалите, а финалът е в сряда.

Атлетическият турнир в Лондон започна вчера само със разочарования за българския отбор. Освен, че Ивет Лалова не стигна до финала на пистата, то и двамата ни представители на олимпийския стадион – годениците Георги Иванов (тласкане на гюле) и Андриана Бънова (троен скок), не можаха да преодолеят квалификациите в своите дисциплини.

СТИПЪЛЧЕЙЗ

Финалистката от Европейското първенство в Хелзинки и национална шампионка на България на 3000 метра стипълчейз Силвия Дънекова отпадна в сериите на Олимпийските игри в Лондон. 29-годишната Дънекова финишира на 11-о място в последната трета серия и завърши на 38-о място в крайното класиране от 44 участнички, като остана далеч от личното си постижение от 28 юни тази година на Европейското първенство в Хелзинки. Силвия Дънекова призна пред Sportal, че се готви без треньор и получава плановете си за тренировки по телефона от сръбски треньор.

ВЕТРОХОДСТВО – Домакините цакат наш със скапана екипировка, а той не чува и прави фалстарт

Йоан Колев на два пъти се оказа “грешен”, след като ветроходецът ни в клас “уиндсърфинг” първо направи фалстарт, а след това бе прецакан от домакините, което се разбра след като екипировката му се оказа дефектна, която изцяло се предоставя от организаторите и те поемат отговорност за качеството й. Затова се наложи смяната на платното на сърфа на българина, след като то се започна да се къса от само себе си точно преди старта на 5-ата гонка. Това отне 15 минути, но тъй като вината не бе на Колев, началото на гонката бе забавено.

Наказанието в оценяването на Колев обаче дойде по друга причина. Заради липса на опит нашият ветроходец, който е дебютант на олимпиади, прави фалстарт в третата гонка, а после не чува сигналите на съпътстващите катери да рестартира и затова е дисквалифициран и е пратен на последно място в тази гонка. Сега Колев е 31-ви от 38 стартирали.
При жените, също в клас RS-X нашата Ирина Константинова-Бонтан се движи на 22-ра позиция от 26 състезателки.

6 медала на 6-ия ден

6 медала – един златен, два сребърни и три бронзови, бяха спечелени от руските спортисти в 6-ия ден на олимпийските игри.
Тагир Хабулаев взе злато при джудистите, като победи представителя на Найдан Тувшинбайар в последния мач от категория до 100 кг. Сребро пък бе спечелено от руските фехтовачи в отборното състезание. Второ място в спортната гимнастика в няколко уреда взе Виктория Комова, а бронз бе спечелен от Аля Мустафина. Бронз взеха и Василий Мосин в стрелбата и Юлия Ефимова в плуването на 200 м брус. Освен медалите на 6-ия ден стана ясно, че ще има руски полуфинал в тениса на корт, след като Мария Шарапова вчера победи белгийката Ким Клайстерс и ще се изправи срещу своята съименичка и сънародничка Мария Кириленко. Това означав, че Русия си осигури място във финала и следователно най-малко сребърен медал. Шарапова продължава да е в отлична форма, след като през юни спечели 4-тата си титла от Големия шлем на Ролан Гарос във Франиця. Русия до момента е 3-та по общо количество спечелени медали, след САЩ и Китай.

ТЕНИС НА КОРТ – Олимпийската титла пристигна в Калифорния

Серина Уилямс се нуждаеше само от един час, за да победи убедително Мария Шарапова в синглите по тенис на корт при жените за спечели първият си Олимпийски златен медал (6-0, 6-1), като позволи на руската звезда да вземе само един гейм.

“Черната перла” от Ингълууд, Лос Анджелис. Калифорния е спечелила всичките възможни четири големи първенства по тенис и сега добавя и първа Олимпийска титла. Серина загуби само 17 гейма по време на целия турнир на сингъли в Лондон.

ПЛУВАНЕ – Вече недостижимият Фелпс

Най-награждаваният олимпийски спортист за всички времена 27-годишният американец Майкъл Фелпс продължава да трупа медали, като триумфира на една от коронните си дисциплини 200 м съчетано плуване и завоюва 16-ия си златен и общо 20-и олимпийски медал. Фелпс изпревари своя сънародник и втората щатска звезда във водата, неговият най-голям конкурент Райън Лохте, а 3-то място извоюва унгарецът Ласло Чех. Освен че увеличи рекорда за най-много олимпийски медали на един спортист, Фелпс стана първият мъж, спечелил 3 пъти титлата в една и съща дисциплина в плуването, след победите си в Атина ’04 и Пекин ’08.

Пак плувец от САЩ – Ребека Сони стана олимпийска шампионка при жените на 200 м бруст, като даже и постави нов световен рекорд – 2:19,59 минути. 25-годишната американка подобри собственото си върхово постижение от предната вечер, а след нея останаха Сатоми Сузуки (Япония) и Юлия Ефимова (Русия) с нов европейски рекорд.