Какъв е смисълът на постите и рецепти за постни вкусни манджи
31 юли 2012г. Днес се празнуват Богородичните заговезни – църковен празник, който бележи началото на Богородичните пости. Празникът е неподвижен и всяка година се почита на една и съща дата – 31 юли.
Сутринта във всички епархии на Българската православна църква се отслужва Света литургия и се изнася за поклонение животворящият Кръст Господен. В първия ден на поста в църквите се прави водосвет, а на вечерните служби от 1 до 13 август се отслужва Богородичен параклис (утешение) – молебен канон на Пресвета Богородица, който се пее и чете от вярващите.
На този ден се прави трапеза с обредна “заговезнишка пита”, която се чупи, а не се реже. Ястията са блажни. В някои селища следващите три дни гладуват, за да се пречистят тялом и духом.
Богородичният пост продължава две седмици и свършва с големия християнски празник Успение на Пресвета Богородица – 15 август, познат сред българите като Голяма Богородица. По тр
адиция Божията майка се почита като покровителка на семейството, на децата и на раждаемостта. Затова в деня на нейния празник жените украсяват иконата на светицата с цветя, поставят пред нея дарове – кърпи, ризи и пари. Това се прави за забременяване и леко раждане, за здравето на родилките и децата. Жените си разменят украсени обредни хлябове и питки.
Средата на Богородичните пости се нарича Преображение Господне – 6 август. На този ден по традиция се бере първото узряло грозде. То се носи в черквата да се освети от свещеник. След това жените раздават гроздето заедно с други плодове за здраве и благополучие.
Богородичният пост е един от 4-те многодневни периоди на молитва и въздържание през годината!
През тези две постни седмици (1-14 август) Църквата молитвено се подготвя за празнуването на Преображение Господне и Успение на Пресвета Богородица, чествани всяка година съответно на 6 август и 15 август.
Богородичният пост води началото си от дълбока древност. В беседа, произнесена около 450 година, св. Лъв Велики говори ясно за него:
“Църковните пости са така разположени през годината, че за всяко време е предписан особен закон за въздържание. Така за пролетта е пролетният пост – в Четиридесетница, за лятото е летният – в Петдесетница (Петров пост), за есента е есенният – в седмия месец (Богородичният), а за зимата е зимният (Рождественският).”
РЕЦЕПТИ
ПИТКА С МАЯ
Необходими продукти:
2 кг брашно200 мл. газирана вода200 мл. прясно мляко3 с.л. кисело мляко3 бр. яйца1 с.л. оцет3 с.л. олио125 гр. масло1 с.л. сол2 с.л. захар1 кубче мая (1пак.суха мая)
Начин на приготвяне:
Необходими продукти:
1 кофичка кисело мляко (не гъсто)1 к.ч. олио1 ч.л. сода за хляб4 ч.ч. брашно1 с.л. сол1 ч.л. захар
Начин на приготвяне:
В дълбок съд се пресява 3ч.ч. брашно. В киселото мляко се слага содата, разбърква се и се изсипва в брашното добавя се олиото, солта и захарта. Бърка се и се замесва тесто. Ако лепне по ръцете се добавя брашно и пак се меси. Разделя се на 6 топчета и се поставят в тава намазана с мазнина, а топчетата се намазват с вода. Пекът се на умерена фурна до зачервяване.
————————-
ДИЕТИЧНИ ПИТКИ СЪС СУСАМ, ОВЕСЕНИ ЯДКИ И ЧЕСЪН
Необходими продукти:
500 мл. вода, 25 г. прясна мая, 2 с.п. мед, 90 грама краве масло, 2 с.л. сол125 мл (1/2 ч.ч.), овесени ядки, 3 1/2 ч.ч.- 900 г. брашно, 1/4 ч.ч. (60 г.) сусам, 2 скилидки пресован чесън
Начин на приготвяне:
Маяата се разтваря в топла вода.
Добавят се мед, сол, разтопено масло, овесени чдки, сусам и пресован чесън.
Добавя се с пресято брашно и се замесва до еластично тесто.
Покрива се и се оставя да втаса на топло място (30-40м) докато се увеличи два пъти обема му.
Оформят се питки и се нареждат в тава за печене.
Оставят се още 15 минути.
Отгоре се намазват с жълтък разбит с вода (1 жълтък с 2 с.л. вода)
Поръсват се със сусам по желание.
Фурната се загрява на 220 градуса.
Питките с чесън и сусам се пекат 10-15 минути до готовност.
————-
МЕДЕНА ПИТКА С ОРЕХИ
Необходими продукти
- 1 ч.ч. олио
- 1 ч.ч. мед
- 1 ч.ч. вода
- 1/4 ч.л. сода
- 200 г орехи (едро смлени)
- 20-30 г стафиди
- 1 ч.л. канела
- брашно, колкото поеме
За сиропа:
- 1 и 1/2 ч.ч. мед
- 1 ч.ч. вода
- Начин на приготвяне Слагаме в тенджерка да врат олиото, меда, водата, орехите, стафидите и канелата. 2-3 минути след като заври дърпаме тенджерката от котлона и бъркайки с дървена лъжица прибавяме содата и малко по малко брашно, докато се получи мека смес (като меко тесто). Брашното се сипва постепенно и разбъркваме, като сместа постепенно се сгъстява и прилича на омесена кайма (по-гъста е от кексово тесто, но не като тесто за месене – виж снимките).
-
Прехвърляме сместа в намаслена и набрашнена тавичка и с острието на нож правим квадратни или ромбовидни резки по горния слой. Печем на 200 С докато се сгъсти като кекс. След като се опече разрязваме парчетата по вече оформените резки и като изстине сиропираме с топъл сироп. Сиропът е готов 2-3 минути след като се разтопи меда. Може да се украси със смлени орехи или розички от сметана и капки мед върху тях.
You must log in to post a comment.