КАКВО, КОГА
ЕЗИКЪТ НА ЦВЕТЯТА
Купува се подарък за жената дала ни живот и чест, на нас, и на нашите деца! Традицията сочи да се подари поне цвете за МАМА и СЪПРУГА! Ходи се семейно на ресторант!
Езикът на цветята, съществуваш от векове, сочи най-важното, с което да се съобразим! Препоръчва се роза или карамфил, като червени се подаряват на живата майка, а бели на цвят се остатвят пред Паметната плоча, ж Църквата или пред снимка у дома на напусналата ви мама. /ВИЖТЕ ПО-ДОЛУ СПИСЪК НА ЦВЕТЯТА И ТЯХНОТО ЗНАЧЕНИЕ/
Господ да дава здраве, късмет и обич на всички български майки в Америка и по света!
Намерете сили и кажете: “Мамо обичам те!”
Поздрав на всички майки от дечицата в “Иван Вазов” – българското училище в Лос Анджелис!
Деня на майката се чества в почти всички страни на света, но на различни дати.
Едно от най-ранните отбелязвания на Деня на майката e в САЩ, когато се издига Прокламация от Джулия Уорд Хоу. Написанa от Хоу през 1870 г., която е изявен пацифист, като реакция на касапницата на Американската гражданска война и Френско-пруската война. Прокламацията е обвързано и с феминистки убеждения, че жените трябва да достигнат до участие на политическата сцена. Международия ден на жената се чества за първи път в 28-ми февруари 1909 в САЩ по инициатива на Анна Мари Джарвис.
До 1920 година, Анна Джарвис успява тотално да комерсиализира празника. Тя регистрира Международна асоциация “Деня на майката”, прави го запазена търговска марка, също така запазва и фразите “втора неделя на май” и “Ден на майката”.
Анна и сестра й Елсинор провеждат в годините кампания след кампания, но и двете умират в бедност, съобщава тогава в-к Ню Йорк Таймс.
Джарвис се озлобява към хората, които изпращат на своите майки печатна поздравителна картичка. Като казва, че печатна картичка не означава нищо друго, освен, че сте прекалено мързеливи, за да се обърнете към жената, която е направила повече за вас от всеки друг в света.
Анна Мария Джарвис никога не се жени и не е имала деца. Джарвис почива в Уест Честър, Пенсилвания.
КОГА И КЪДЕ ПО СВЕТА ПОЧИТАТ МАЙКАТА
2- та неделя на май – САЩ, (MOTHER DAY – Честването е по инициатива на САЩ, след като Конгресът на САЩ обявява за общонароден празник този ден през 1914 г.) Австралия, Австрия, Ангуила, Аруба, Бангладеш, Барбадос, Бахамски острови, Белгия, Белиз, Бермудски острови, Бонер, Бразилия, Бруней, Венецуела, Гана, Германия, Гренада, Гърция, Дания, Еквадор, Естония, Зимбабве, Индия, Исландия, Италия, Канада, Кипър, Китай, Колумбия, Куба, Кюрасао, Латвия, Малта, Малайзия, Мианмар, Нидерландия, Нова Зеландия, Пакистан, Перу, Пуерто Рико, Сейнт Лусия, Сингапур, Словакия, Суринам, Тайван, Тринидад и Тобаго, Турция, Уругвай, Филипини, Финландия, Хонконг, Хондурас, Хърватска, Чехия, Чили, Швейцария, ЮАР, Ямайка, Япония
8 март Албания, Армения, Афганистан, Беларус, Босна и Херцеговина, България, Лаос, Македония, Монголия, Румъния, Русия, Сърбия, Украйна, Черна гора Чества се паралелно с Международния ден на жената. В Русия на практика денят на майката все още се чества два пъти в годината – и последната неделя на ноември. В България големият Църковен празник Благовещение /благата вест за раждането на Спасителят на човечеството/ e честван у нас преди десетилетията на атеизъм като Ден на майката.
Втората неделя на февруари – Норвегия
Шеват (м/у 30 януари и 1 март) – Израел
3 март – Грузия
4-тата неделя на Великите пости (18 март 2007 г.) Великобритания, Ирландия
21 март (1-ия ден на равноденствието) Бахрейн, Египет, Ирак, Йемен, Йордания, Катар, Кувейт, Ливан, Обединени арабски емирства, Палестина, Саудитска Арабия, Сирия, Судан
25 март – Словения
7 април – Армения
1-та неделя на май – Испания, Литва, Португалия, Унгария
8 май – Албания (Чества се като Ден на родителите), Южна Корея
9 май – Латвия
10 май – Гватемала, Мексико, Салвадор, Оман
26 май – Полша
27 май – Боливия
30 май – Никарагуа
Последната неделя на май – Алжир, Доминиканска република, Мавриций, Мароко, Тунис, Франция (В годините, когато тогава е Петдесетница, се чества през 1-та неделя на юни), Хаити, Швеция
1 юни – Монголия (Чества се като Ден на майката и на детето, Монголия и Русия са държавите, в които денят на майката се чества два пъти в годината)
12 август – Тайланд (Забележка: Денят на майката се чества на рождения ден на кралицата, което означава, че той е подвижен празник в Тайланд)
15 август – Коста Рика
17 октомври – Малави
3-тата неделя на октомври – Аржентина
8 декември – Панама
22 декември – Индонезия
ЕЗИКЪТ НА ЦВЕТЯТА
Има ли по-голям дар от нежното цвете, което изпълва с радост всяко сърце?
За жалост в забързаното ежедневие в мъжкото съзнание все по-рядко се прокрадват подобни мисли. А самото цвете запленява с нежната си красота, която искаме да споделим, да кажем нещо с него! Цветята крият в себе си скрити значения и имат свой собствен език. Чрез тях, макар и несъзнателното ние изразяваме своите чувства. Изборът на цвете никога не е случаен…
Езикът на цветята, като повечето символни езици, има дълбоки исторически корени. Той е донесен от крал Чарлз ІІ в Швеция от Персия през 17 век, но има своето начало в по-стари антични традиции, а така също и в турската традиция Салем – „езикът на обектите” – според която различните обекти имат свое скрито значение, което може да предава съобщения без думи. Езикът на цветята процъфтява през времето на Викториянската епоха, когато откритото изразяване на любовни симпатии и сексуални помисли се считало за неморално и деградиращо обществото. Ето защо езикът на цветята се наложил като деликатен шифър, чрез който младите влюбени си комуникирали.
Според някои тази апокрифност на чувствата са се родили в по-силната и отдадена романтика на онази епоха, в противовес на днешната показност и изключително постоянният фалш в комуникациите, който не се нуждае от покриване – той е нещо нормално.
Известно е, че не само всяко цвете има свое значение, но различните му цветове изразяват различни нюанси, а понякога и цели идеи.
Днес сме запазили относително цялостно само нюансите в посланията на розата, карамфила и може би на още някои други цветя. Ето и накратко и няколко популярни примера:
- Аваге – чрез него ви казват „мисля за теб като прелестна жена с трайна красота”.
- Амарилис – уважават ви като смел и благородeн човек.
- Анемония – означава надежда, а също че смятате, въпросната личност за много мила и феерична. Символизира разцъфтяването и пролетното обновление.
- Аспидистра – символ на семейното щастие, но някои трърдят обатното.
- Астри – пожелание за дълъг и спокоен живот, ако са поднесени от по-възрастен човек. Символизират звездата.
- Бегония – пожелание за дълъг живот и добро здраве.
- Божур – поднася се на романтични и чувствителни жени, които държат на доброто поведение и изрядните обноски. Символизира внимание и предпазливост на чувствата.
- бръшлян – всеотдайна любов
- бегония – мечтател
- Градински теменужки – израз на искрена симпания и обич.
- Далия – означава, че ви считат за непринудени, сърдечни хора, с естествена красота.
- Декоративен слънчоглед – намек за непостоянство и внимание единствено към високопоставени личности.
- Див мак – желание за тайна на интимната връзка.
- Дицентра (Дамско сърце) – означава, че не ви считат за опасна поради малките шипове на цветето.
- Еуфорбия – смятат ви за оригинална и неповторима личност, че сияете като Коледна звезда, както се превежда и името на това растение.
- Здравец – подарява се за здраве
- Зюмлюл – символизира прелестта и очарованието на младостта. В Ориента го поднасят в знак на обич на младоженците.
- Ирис – предвестие за добри новини
- Кактус – символизира мъченичеството и страданията и не носи щастие.
- Кала – царственост
- Калии – у нас са символ на чистотата на младоженката, но в Западна Европа са траурни цветя.
- Камбанки – намек да се събудите и забележите, че някой мисли за вас.
- Карамфил, червен – за любими хора.
- Карамфил, жълт – омраза или ревност.
- Карамфил, бял – символ на добро приятелство.
- Карамфил, пъстър – намек да не флиртувате.
- Карамфил, ароматен – израз на желание.
- Кокиче – смятат ви за чисти и непорочни.
- Културен мак – символ на пламенна обич
- Виолетки – израз на скромност, свенливост и голяма симпатия, а също така и за непринуденост в отношенията.
- Карамфил, лилав и виолетов – за интелектуалки.
- Лавър – носи пожелание за успех и слава в изкуството.
- Лале – символ на най-искрени чувства и обич. от приятелството до любовта има само една крачка. Други пък му приписват израз на горещо желание за притежание.
- Лилиум, Крем – символ на кралската власт, считат ви за силни и властни
- Лилия, водна – символ на египетските фараони; трудно бихте го получили като подарък, защото веднага след откъсването почернява и увяхва.
- Лимонови листа – вечна любов
- Лотос – символизира чистотата на мислите и целомъдреното поведение. В Индия различават розов лотос (падма) като символ на слънцето и син лотос (утпала), който означава луната. Известния израз “О, блажени в лотоса!” (ом! мани падме) изразява блаженството в космическата дхарма.
- Люляк – означава “чувствам се недооцевен от теб.“
- Маргарита – наименованието, означава още перла, т.е. ценят ви като перла.
- Момина сълза – някой тъгува за вас.
- Нарцис – означава, че ви считат за егоистка и влюбена в себе си, изхождаики от мита за Нарцис.бял нарцис – означава „ти си знаеш цената”
- Незабравка – „не ме забравяй”
- Омайниче – „омайваш ме”
- Орхидея – близост в любовта; считат ви за горда, загадъчна и елегантна.
- Роза – считат ви за добра и благородна личност. Нейното послание е “Ти спечели сърцето ми.”
бяла роза – мълчаливо обожание
жърта роза – ревност
лилава роза – поднасят се на изключителни и даровити хора
червена – страстна любов
синя – пожелание за свобода и независимост
Дива роза – “Не ме отритвай!”
- Салвия (Пламъче) – запалили сте огън в нечие сърце
- Фикус – пожелание за спокойствие и късмет
- Филодендрон – озн.”чудовище”, символизира недостъпните жени.
- фрезия – невинност, красота и чувственост
- Хризантема – националното цвете на Япония, фигуриращо и в нейния герб. Означава надежда за добри дни. Символ на приятелството и любовта до гроба.
- Циклама – онзи, който я поднася иска да каже, че ще ви бъде верен докрай.
- Циния – израз на благодарност и признателност.
- Ябълкови цветове – означават “Няма ли да ме обикнеш?”
You must log in to post a comment.