ПРАЗНИЦИТЕ 22-28 ное + времето

 
 
 
 
 

Важни дати идват – на Българската Църква в Лос Анджелис и на Светеца на най-големият храм на Балканите, Катето с имен ден, Thanksgiving Day Long Weekend …  със студ започва седмицата, дъждът спира в средата, но времето се запазва  студено  …

23 Ноември Св. благоверен княз Александър Невски. Световен ден на хуманността. На тази дата през 1979г. “Пинк Флойд” пускат на пазара своя уникален албум Стената

” (The Wall).
Катедралният храм “Свети Александър Невски” чества своя патронен празник. Най-голямата православна катедрала на Балканите събира под купола си над 5 хиляди души.


24 Ноември Св. великомъченица Екатерина. /Great Martyr St Katherine (Catherine)/

Thanksgiving – започва Long Weekend

25 Ноември Св. Климент Охридски – Празник на едноименната Българска православна Църква в Лос Анджелис St Clement Church. Отдание на Въведение Богородично. Празник. /Разрешава се вино, елей и риба по време на постите, които ще продължат до Коледа/
Международен ден срещу насилието над жени

“Твоят храм, свети Клименте, преславно духовно лекарство се показа на пристъпващите с вяра,  защото всички от различни болести избавя и всякакви душевни страсти приспива. Ето защо, всеблажени, топло те назоваваме застъпник.”
26 Ноември
Св. преподобни Стилиян Пафлагонийски
27 Ноември Ден на народната памет.
28   † Тринадесета Неделя след Неделя подир Въздвижение

30 Ноември /вторник другата седмица/ – Андреевден – Св. всехвален aпостол Андрей Първозвани /Saint apostle Andrew  the “Protocletus” (the First Called)/

——————————————————————

Св. Александър Невски е роден през 1220 година. Живял по времето, когато руските земи били под татарско владичество. Св. Александър бил княз на Новгородската област. По време на неговото управление шведският крал с многобройна войска се отправил на поход срещу Новгород. Княз Александър поел защитата на града си, като възложил всичките си надежди за победа на Бога. Двете армии се срещнали при р. Нева. Новгородският княз с Божия помощ удържал славна победа, за която бил наречен “Невски“. За руския народ победите при Нева и Чудското езеро имали огромно значение. Сам Бог отсъдил вековния спор, оградил руската земя от завладяването от латинците, сложил предел на разпространението на немското господство. Така както българите спираха мюсюлманите. С мощната ръка на Своя угодник, благоверния княз Александър, ги предупредил да не нахлуват в чужди земи и да не посягат на светата православна вяра.

Св. Александър Невски предал Богу дух на 14 ноември 1263 година на 44-годишна възраст. Бил погребан в съборната църква в манастира “Рождество Богородично”, близо до гр. Владимир. На гроба му ставали множество чудеса. При император Петър Велики мощите на св. Александър били тържествено пренесени в Петербург /Ленинград/ и положени в построената в негова памет Александро-Невска лавра. При посещението в Москва църковната делегация, водена от Българския патриарх Максим, получи безценен дар ­ частица от мощите на св. княз Александър НевскиНа 18 октомври 1998 година, след св. Литургия, с тържествено литийно шествие от Синодалната палата, богато украсената ракла с частицата от мощите на светеца бе пренесена и положена за поклонение в Патриаршеската катедрала “Св. Александър Невски”.

Св. великомъченица Екатерина. /Great Martyr St Katherine (Catherine)/
“Божествено почтения лик на мъчениколюбците,
почитащи всемъдрата Екатерина,
възвеличавайте я сега, защото в цирка проповядва Христа
и, укротила разума на гиторите, потъпка змията.”

Св. великомъченица Екатерина – от Александрия, дъщеря на Конста, бивш цар. Майка й – християнка, я запознала с един пустинник, който я въвел във вярата. Изучила елинската мъдрост, но над всичко обикнала Божествената мъдрост. На 18 години, като безстрашна изобличителка на езичеството, за вярата Христова я хвърлили в тъмница. Извикали я на спор с най-първите 50 мъдреци в Египет, но не могли да я отклонят от Христовата вяра и те самите повярвали и били осъдени и изгорени живи. Бита с волски жили, обезобразена, хвърлена в тъмница, Екатерина търпяла глад, страдала и накрая я посекли с меч в 305 година. Паметта на света Екатерина се чества от всички православни в света с особено благоговение и тържественост. В нейна чест се създават църкви, много манастири са наречени на нейно име, много православни и инославни християнки носят името й. /по писание на Св. Димитрий Островски/

Според народните вярвания св. Екатерина е покровителка на майките и бива почитана тая заради лечителските й способности при лекуване на болестите бяс и шарка. В написаното за традиционната българска народна култура се казва, че на този ден рано сутринта майките замесват тесто с прясно налята вода и изпичат погача и кравайчета. Погачата, намазана с мед, раздават из махалата за здравето на децата, а кравайчетата хвърлят на покрива на къщата “за Баба Шарка” или ги окачат над вратата. Дават от обредната пита и на кучетата, за да не ги хване бяс. Светицата пази и от тежки болести и висока температура. Жените не работят и не пипат остри предмети, защото се вярва, че ако се порежат, раната няма да зарасне. Светицата се почита също и за предпазване от мишки и затова денят й е познат като “Мишин празник”. Рано сутринта стопанките замазват с пръст огнището и раздават със затворени очи варени зърна (боб, царевица и др.), като така символично “замазват” очите и устата на гризачите. През целия ден се спазва забрана за работа, не се похваща нищо, за да се предпазят дрехите и посевите от мишки .

 Св. Климент ОХРИДСКИ

“Със словата си ти поучи езичниците на Божията вяра,
а с делата си се възвиси до божествения безпечален живот;
с чудесата си просия пред ония, които пристъпват с вяра към тебе,
а със знаменията преславно озари западните земи.
Затова, Клименте, славим твоята божествена памет. “

За живота на св. Климент има редица извори на различни езици и много изследвания, обхванати в отделни библиографии. Според “Охридската легенда” той е “родом от европейските мизи, които народът знае като българи”, следователно е от българските славяни. Той е сред първите ученици на св. Кирил и Методий(от Олимп в Мала Азия до Рим) и след смъртта им продължава тяхното дело повече от 30 години в своята Родина ­ България. От столицата Плиска св. Климент е изпратен от българския владетел св. княз Борис-Михаил в областта Кутмичевица като учител на българския славянски език сред местното население, за да го просвети в християнската вяра. Резултатът е известен: около 3500 ученици са подготвени за поддякони, дякони и свещеници, за да проповядват Христовата вяра сред новопокръстените българи. От 893 г. до смъртта си той е епископ на български език. Св. Климент построява манастир в чест на св. Пантелеймон в Охрид, където обичал да се връща от Велика в усамотение и покой. Там със собствените си ръце подготвил гроба си, в който бил погребан на 27 юли 916 г. Тъй като светите му мощи се пазели в създадения от него Охридски манастир и извършвали и продължават да извършват чудеса, св. Климент е известен като “Охридски чудотворец”.

 Св. Апостол Андрей Нарича се Първозвани, понеже пръв от апостолите бил повикан да тръгне след Христа. Св. ап. Андрей е син на евреин и брат на Св. Петър. Св. Андрей се счита апостол на православните християни, зашото той е ръкоположил първият епископ в Цариград – апостол Стахий, а от Цариградската патриаршия са получили св. Кръщение и миропомазание православните славяни – българи, сърби, руси и други.

“Здрава е мрежата на апостолската ловитба, дивна е паметта на Андрей и дивен е споменът за мрежата, която той употребил за ловитба и за привличане на народите към Христовата вяра. … Защото вместо тръст те употребяват проповедта, вместо влакна – паметта, вместо кука – силата, вместо примамка – чудесата, вместо камък – небесата, от които те провеждат този лов; вместо лодка те имат олтар, вместо риба те улавят и самите царе, вместо мрежа те разпространяват Евангелието, вместо изкуство те прилагат Божествената благодат; вместо морето те управляват човешкия живот; вместо мрежа те са привикнали да използват кръста.” /Из Похвално слово на Св. Йоан Златоуст за Св. Апостол Андрей/