Левски размазан в Лисабон

30 септември 2010г. Португалският Спортинг разби с 5:0 при домакинството си на Левски в мач от турнира Лига Европа, мач който гледахме по сателита в САЩ.
   Първото попадение за тима от Лисабон вкара капитанът Елдер Пощига, разписал се в 30-ата минута на двубоя. Състезателят засече центриране от корнер и от много малък ъгъл прати топката в тялото на Петков, който не успя да отрази удара му. В самия край на полувремето Маниш покачи на 2:0, отново след центриране и не особено убедителна намеса на вратаря Петков. В 53-ата минута за 3:0 точен бе Саломао, който реализира с известна доза късмет, след като Петков отрази удара му в гредата, но топката все пак премина голлинията. Малко по-късно Пощига вкара нов гол за португалския тим, с шут отдалеч. Секунди след това и гредата спаси „сините” от инкасиране на ново попадение. Това обаче все пак се случи в 80-ата минута, когато след нов гол – този път на Матиас, резултатът стана 5:0.

Съперниците на Левски в Група “С” на Лига Европа Гент и Лил завършиха 1:1 в мача помежду си и спечелиха по първа точка в групата. Белгийският тим излезе напред в резултата още в 5-ата минута с гол на Стийн Де Смет, който с удар отблизо не остави шансове на противниковия вратар. Отговорът на френския отбор обаче не закъсня и в 21-ата минута Пиер-Ален Фро изравни със страхотен изстрел с десния крак. До края на мача нито един от двата тима не успя да наложи волята си над противника.

Въпреки тежката си загуба с 0:5 от Спортинг в Лисабон, Левски остава пред Гент и Лил в класирането в Група “С”, след като в първия си мач победи с 3:2 белгийците в София. “Сините” са втори с 3 точки, на 3 от водача и фаворит в групата Спортинг. Гент са съответно трети и четвърти с по 1 точка.

Футболистите на Левски изиграха  тази вечер срещу Спортинг в Лисабон първия си мач през този сезон в евротурнирите в своите резервни жълти екипи на “Найк”. Това е първо появяване на “сините” с втория цвят на отбора, след като досега момчетата на Ясен Петров играеха непрестанно със своя титулярен син екип в предишните седем срещи.

Спортинг: Патрисио, Каричо, Полга, Евалдо, Маниш, Фернандес, Сапатер, Пощига, Саломао, Перейра, Вукчевич

Левски: Петков, Мулдер, Грийн, Иванов, Йовов, Минев, Младенов, Жоазиньо, Тасевски, Дембеле, Милиев

2 comments for “Левски размазан в Лисабон

1. Евгени Веселинов
    2010/10/01 at 11:21 AM

5-ков, 5-ров, 5:0
    /в-к Дневен ТРУД, 1 окт/

Потресът от лисабонската петица на “Левски” сътвори и гаври от типа “5-ков” за вратаря Георги Петков и “5-ров” за треньора Ясен Петров. По стара българска традиция във футболните страсти фенове и фенчета, врагове и приятели по форуми и чатове светкавично забравиха кой е най-успелият “син” ас. И как два месеца се пееше в прослава на “неясния” сега специалист.

Естествено, “Левски” добра дума не заслужава. Не се видя и в португалските медии. В. “О Жого” нарече бития тим “Левскиньо”, сиреч – малкия “Левски”. Изданието пише: “Тези 5 гола можеха лесно да са 6 или 7, макар да не искаме – а и не трябва, да замаскираме неочакваната слабост, демонстрирана от “Левски.”

“Спортинг” даде нов живот на своите привърженици – констатира “О Жого”. – “Лъвовете” удариха шамар на “Левски” с петте пръста на дланта.”

В. “А Бола” реди: “След първите няколко смущаващи минути “лъвовете” с лекота се справиха с “Левски”. Единственото, с което ще се запомни участието на звездата Гара Дембеле, е пропускът му още в първата минута на мача. След третия гол гостите не създадоха никаква работа на вратаря Руи Патрисио.”

В. “Рекорд” коментира: “След трудностите в атака, които “Спортинг” демонстрира напоследък, сега тимът победи “Левски” по категоричен и лесен начин.”

Медията използва за българите дума, която тиражира и мадридският в. “Марка” след 5:0 за “Барселона” срещу “сините” преди 5 години – “debil” (слаб – на испански и португалски език).

В Португалия подчертават, че нищо в групата все още не е решено. И загуба на “Спортинг” в следващия кръг срещу “Гент” може да върне битката в квартета в началната фаза.

“Сините”: Сблъскахме се с действителността
    Георги Иванов: Загубихме тежко. Още не сме готови да играем с отбори като “Спортинг”. Много сме далеч, имаме много да работим, правим всичко в движение. Казахме, че нашата цел в Европа сме я изпълнили, не сме се предали – ще се борим докрай, надявам се да излезем от групите. Допуснахме грешки, видяхме второто полувреме как се разкъса отборът. Всички сме едно цяло и не трябва да обвиняваме никого персонално. Шакиб Бензукан е здрав, но му се събраха много мачове, игра и за Мароко и треньорското ръководство прецени, че е по-добре друг да започне. Истинското лице на “Левски” ще го видите след Нова година, когато направим подготовка с всички играчи. Виждате какъв стадион имат португалците, каква селекция, последният играч, когото го взеха, беше за 10 милиона евро. Мисля, че селекцията ни е добра. Нямаме икономическата възможност тук да купуваме играчи за 10 милиона.

Веселин Минев: Изключително слаб мач, нямахме агресия, нямахме нищо, само с изритани топки не става. По-тежко от загубата е, че нищо не играхме. Целият отбор носи вина. Колкото вина има Петков, толкова имам и аз, толкова имат и другите. Не търсете изкупителна жертва, не е правилно. Щом сме загубили, целият отбор е виновен.

Георги Петков: Втори път получавам пет гола, тежко ми е, неприятно е, дано повече не се случва. Аз никога не съм бягал от отговорност – при втория гол можех да боксирам, но какво да направя, има такива дни. Говорихме си в съблекалнята, че явно е трябвало да се случи, и да продължим напред. Един отбор, опрян до стената като “Спортинг”, прави чудеса, явно не го осъзнахме. Виновни сме. Нормално е да има критики. Но затова “Левски” е “Левски” – да се вдигне. Неприятно е да пропътуваш хиляди километри да подкрепиш отбора си и да видиш такава загуба. Не мога да направя друго, освен да се извиня на феновете.

Христо Йовов: Сблъскахме се с действителността. Видяхме къде сме. Може би резултатът не е реален. Нелогично бе нашето държание на терена. Малко бяхме неорганизирани. Ние не сме случаен отбор, който при получаването на един гол да обърква всичко на терена.

Дарко Тасевски: Слаб мач. Ако бяхме вкарали първото положение, нещата можеха да се развият съвсем различно. “Спортинг” е голяма класа, но резултатът не е обективен. “Левски” не показа своята игра и затова загубихме с такъв резултат.

Ясен Петров: Много добър мач за “Спортинг”, а ние допуснахме няколко изключително груби грешки. “Спортинг” ни изнесе урок как трябва да се бориш и да търсиш головете до последната минута. Съжалявам, че разочаровахме хората пред телевизионните екрани, и тези, които пропътуваха разстоянието до Португалия, за да ни подкрепят. Това е загуба, от която трябва да се учим. Ще се отрази отрезвяващо. Ентусиазмът ни бе малко в повече. Знаех, че “Спортинг” е от различна класа от отборите, с които играхме досега, но явно не успях да го обясня добре на играчите.

2. 2010/10/01 at 11:29 AM

“Ще има кадрови промени – отсече собственикът на “Левски” Тодор Батков след 0:5 със “Спортинг”. – Не става въпрос за генерални рокади.

Играхме в страна, която е много по-силна от нас във футбола. Пристигнахме като прабългарска орда – с жени, деца, кучета и котки. Това е от най-големите грешки. Пътувахме като туристи. Аз съм виновен. Това няма да се повтори! Ще затегнем дисциплината.

Хубавото е, че се случи сега, а не на 21 октомври, когато гостуваме на “Лил”. Но ни върнаха в гьола, където ни е мястото.

Все още нищо в групата не е решено. Трябва да се направят промени, да влязат момчета от пейката. Някои изневериха, най-меко казано. За грешките на Георги Петков и Божидар Митрев напоследък сигурно вина има и треньорът на вратарите. (б. р. – Руслан, брат на Борислав Михайлов).”

Стоп на жените, децата и Жоро Вратаря
    “Левски” допусна срещу “Спортинг” едва втора загуба от 16 мача за сезона и за първи път падна в Европа тази година. Но няма да се размине небрежно като при 1:2 с “Черноморец” – лисабонската петица отекна.

Още на португалска земя Тодор Батков призова за спешни консултации Константин Баждеков, после – Георги Иванов и Ясен Петров. Нощта в хотела се оказа (полу)безсънна за някои.

Никой не отрече стореното хубаво досега през сезона, но всички дружно се подписаха на етикета “срам” за мача. Какво ще се прави? За начало – с тима най-вероятно няма да пътуват жените и децата скоро. Сега с чартъра тръгнаха два отбора близки, което се прие за грешка, повлияла на сериозното отношение на футболистите и дисциплината. Така че нататък “Левски” по-скоро ще действа на моряшкия принцип, че жена на борда носи нещастие.

Друго – в понеделник срещу “Сливен” футболистът с най-много заслуги към “Левски” вероятно ще остане на пейката или извън групата. Ръководството планира да даде почивка за психологическо разтоварване на Георги Петков. Все пак окончателното решение ще бъде взето след тренировката утре. Черногледци вече пророкуват раздяла с Жоро Вратаря. Но вече 34-годишният ас достатъчно се е вдигнал в своята кариера. Говори се за отдих още за Иво Иванов, Дарко Тасевски…

Фенклубовете пък реагираха с обещание за пълни трибуни и клетви в любов.

В текста се откроява: “…продължава да подкрепя безрезервно отбора и спортно-техническото ръководство въпреки тежката загуба. Боли ни много, но този мач няма да промени отношението ни към футболистите Ясен Петров и Георги Иванов. Убедени сме, че водят “Левски” по правилен път.”

Дежа вю по иберийски
    През 2006-а “Левски” тръгна с десетки нежни половинки за Испания и отнесе 0:5 от “Барселона” в Шампионската лига. След 4 г., пак през септември, “сините” поеха за другата иберийска държава с подобен антураж и – 0:5. Да, “Спортинг” е сериозен отбор, но не е “Барса”. А “Алваладе” е впечатляващ стадион, който намразихме още от 0:5 с Швеция на “Евро 2004”, но не е “Камп ноу”.

В България отколе величаем след една-две сериозни победи и проклинаме за една-две сериозни загуби. До почивката в Лисабон “Левски” показа – не е слаб. А после направи най-слабото си второ полувреме от безличната сивота при 1:1 в реванша с БАТЕ преди 2 г. Значи? “Левски”, колкото и да е силничък, си остава български. България е 21-ва в ранглистата на УЕФА (след Кипър, Австрия, Израел…), а Португалия е шеста.

Затова преди да се палим, нека си припомним – “Левски” беше само на един гол от отпадане срещу АИК. И нека не забравяме все пак колко радост донесе същият този отбор. Петицата си е петица – позор и изравнен “черен” рекорд на “Левски”. Но 5 гола не са 6 загуби и “сините” са втори в групата. А дори да паднат в Лил, шансът остава, особено след ремито в другия мач.