
Суми - талисманът на Параолимпийските игри в Канада, бе представен като съзтезател в дисциплината хокей на лед с шейни.
Уислър, 22 март 2010г. България остана без медал и от Параолимпиадата в Канада, след като на редовните игри сотана с най-високо класиране от 7-мо място. Десетите зимни параолимпийски игри (X Paralympic Winter Games) снощи бяха официално закрити в Уислър, Канада, от президента на Международния параолимпийски комитет – Филип Крейвън.
Тримата български параолимпийци Йоана Ерменкова, Александър Стоянов и Ивайло Ватов, които се състезаваха в ски-бягането, не успяха да спечелят медал, а именно в това класиране на първо място завърши Германия с 13 златни и общо 24 медала. На второ място остана Русия с 12 златни и общо 38 медала, а трети е домакинът Канада с 10 златни и общо 19 медала.
Крейвън закри игрите, които се проведoха от 13-и до 22-и март, пред хиляди зрители, които стоически издържаха под проливния дъжд, за да видят своя герой X Paralympic Winter Games, Лоран Уулстенкрофт, която спечели пет златни медала в ски-алпийските дисциплини и премина по алеята с канадския флаг в ръце.
Лоран стана първият пара-атлет в историята, кйто спечели пет най-високи отличия на параолимпиада.
На 12-ти този месец с вдъхновяваща и зрелищна церемония пред очите на близо 50 хиляди зрители X-те параолимпийски игри бяха открити във Ванкувър на същия олимпийски стадион “Би Си Плейс”, на който се проведоха и церемониите на редовната Олимпиада в Канада.
“Тези игри се провеждат в чест на всички спортисти по целия свят, които проявяват достатъчно упорство, самоотверженост, храброст и воля за победа. Те не са създадени, за да будят възхищение от върховите спортни постижения, а за да демонстрират солидарността на всички хора към параолимпийците”, заяви канадският губернатор – Микаел Жан, която каза встъпителните слова и на откриването на XXI-те зимни олимпийски игри.
Церемониите преминаха под надслов “Примерът на едни вдъхновява останалите”. В Параолимпиадата взеха участие повече от 600 параолимпийци от 44 страни, а в парада на нациите участие взе и българската делегация от трима състезатели, които стартираха в ски-бягането. Белгия, Босна и Херциговина и Сърбия се отчетоха с най-малко параолимпийци – по един, докато единствената жена-знаменосец бе от Исландия. Великобритания пък се изяви със състезател, който участва и на летни игри.
Състезателите на параолимпиадата се бориха за разпределението на медалите от 5 различни дисциплини – хокей на лед с шейни, кърлинг в инвалидни столове, ски-бягане, биатлон и ски-алипийски дисциплини.
Канадският олимпийски тим, бе най-многобройният на игрите с 57 параолимпийци. Втори бе отборът на САЩ с 50 спортисти, сред които попадат дори и петима ветерани от войни. Русия бе с 32-ма параолимпийци, като спечели 33 медала на предишната параолимпиада в Торино.
За втори път в историята Канада бе домакин на Параолимпиада, и за първи път на зимна, след като през 1976 година прие параолимпийците през лятото.
Таза година канадецът скиорът Брайън Маккийвър стана първият атлет, който бе записан за участие в редовните и в пара-игрите.
Вивиан Форест пък стана първият пара-атлет, който спечели медали от Летни и Зимни олимпийски игри.
КРАЙНО КЛАСИРАНЕ ПО МЕДАЛИ НА ПАРАОЛИМПИАДАТА В КАНАДА
Място Нация Злато Сребро Бронз Общо
1 Германия (GER) 13 5 6 24
2 Русия (RUS) 12 16 10 38
3 Канада (CAN) 10 5 4 19
4 Словакия (SVK) 6 2 3 11
5 Украйна (UKR) 5 8 6 19
6 САЩ (USA) 4 5 4 13
7 Австрия (AUT) 3 4 4 11
8 Япония (JPN) 3 3 5 11
9 Беларус (BLR) 2 0 7 9
10 Франция (FRA) 1 4 1 6
You must log in to post a comment.