Тази седмица продължават 40-дневните Коледни пости, според православният календар, които започнаха на Заговезни и ще завършат другата седмица на Коледа. Също ще завърши и еврейският празник Ханука, който продължава 8 дни. Ще имаме и един голям празник ИГНАЖДЕН и Имен ден – Игнат и производни, който е идващата Неделя. Времето се оправя.
14 Декември – Ден на ветеринарномедицинските специалисти.
1989 – Умира Андрей Сахаров – руски физик и най-млад академик, носител на Нобелова награда за мир (1975) Андрей Сахаров, създател на водородната бомба. Борец за мир и против ядрените оръжия.
1972 – Умира писателят Ангел Каралийчев (р.1902).
1955 – България става член на ООН.
1951- роден Вежди Рашидов – склуптор, министър на културата
1949 – БКП осъжда Трайчо Костов на смърт, на 17-ти е убит.
1949 – Йерусалим става столица са създадената на 14 май 1948г. държава Израел.
14 Декември | |
17 Декември | Международен ден на мигрантите. |
20 Декември | Св. свещеномъченик Игнатий Богоносец, Архиепископ Антиохийски. Международен ден за човешка солидарност. |
Св. Игнатий Антиохийский Богоносец (The Holy Hieromartyr Ignatius the God-bearer, Bishop of Antioch) Игнажден. Чества се в деня на Предпразненство на Рождество Христово – 20 декември (2 януари ст. стил). Според православният календар от Ивановден (7 януари) не се прави помен за починалите и не се палят свещи в Църквата. Според книгата за службите на свещениците – Требник, забраната е валидна от вечерта на Рождество 24 декември.
Игнатий Богоносец е втори поред епископ на Антиохийската Църква, ако не се брои нейният основател – Апостол Петър. Св. Игнатий е представител на поколението на Апостолските мъже. Известен е и като ученик на св. апостол и евангелист Йоан Богослов. Прозвището му Богоносец е свързано с предание, което води началото си от св. Симеон Метафаст (10 век), според което св. Игнатий е детето, посочено и прегърнато от Иисус Христос, когато апостолите спорят за първенство (Мат. 18:1-5). Против това предание е свидетелството на неговия учител св.Йоан Златоуст, който пише, че св. Игнатий никога не е виждал лицето на Господа “в плът”. Самият Игнатий обяснява това в смисъл, че той е човек, който “има (носи) Христос в сърцето си”, а не такъв, който е носен от Бога.
Според сведението на църковният историк Сократ, свети Игнатий първи е въвел в богослужението АНТИФОННОТО пеене.
Св. Игнатий завършва живота си с мъченическа смърт в Рим, като бил хвърлен на лъвовете (на иконата дясно). Костите му били събрани от християните. Спорна е годината на неговото мъченичество, като най-често се приема, че това е станало през 107 или 108 г. Неговите мощи се пазят и до днес в храма “Свети Климент” в Рим.
You must log in to post a comment.