Правителството предоставя 8 хил. евро за ремонт на българската църква "Св. Св. Кирил и Методий" в Мелбърн София, 28 август 2009г. Българското правителство предоставя 8 хил. евро за ремонт на българската църква "Св. Св. Кирил и Методий" в Мелбърн, Австралия, съобщи правителствената информационна служба. Това стана ясно след среща на министъра без портфейл Божидар Димитров с председателя на Българското църковно настоятелство в Мелбърн Роберт Павлов, посочват от МС. Храмът е построен в началото на 20-ти в. и днес се стопанисва от настоятелството.
Още 10 хил. лв. осигурява кабинетът за ремонта и възстановяването на историческата църква "Св. Троица" в Свиленград. Средствата и за двата храма ще бъдат предоставени чрез дирекция "Вероизповедания" на Министерския съвет.
"Св. Св.Кирил и Методий"в Мелбърн е първата българска църква в Австралия. Тя е построена в началото на XX и днес се стопанисва от Настоятелството там. Храмът е основан от митрополит Андрей Нюйоркски и първите енориаши в нея са били българи от Егейска Македония. С тяхна помощ е купена сградата за храма и църковния дом до нея, а през последните десетина години е изграден и църковен салон. В Австралия има още две български църковни общини - "Св. Иван Рилски" в Сидни и "Св. Петка" в Аделаида.Първите български заселници пристигат в Австралия през 1891 г., като броят им постепенно нараства и през 1976 г. те са вече към 2 000 души. След 1975 г. броят на икономическите имигранти надхвърля този на политическите. Понастоящем общият брой на етническите българи в Австралия е около 6–8 000 души, живеещи предимно в градовете Мелбърн, Сидней, Аделаида, Пърт и Бризбън. Според официалната статистика, при последното преброяване на населението от 2001 г. около 12 000 австралийски граждани са посочили български произход. За местните официални институции българската колония е една от най-малобройните на територията на Австралия, но е сравнително добре организирана.Никола Станчев, първият български олимпийски шампион - Мелбърн, 1956 г. Състезателят по борба откри златната серия на българските олимпийци. Според проф. Райко Петров Никола Станчев e самобитен талант от Странджанско и е единственият борец, спечелил олимпийската си титла с убедителни победи с туш.
Най-голямата българска общност, е в Мелбърн, където се намира и най-голямата българска православна църква в Австралия “Св. Св. Кирил и Методий” за която става въпрос по-горе. Реално с това дарение на правителството Църквата си става само българска и няма да зависи повече от Македонците,по думите на свещеника там пред българските медии днес. Погледнато "през лупа" българите с македонски произход, или македонците с български произход. Без значение, думичката "Македония" вече отив в историята. В Мелбърн има български радиочас по станцията на Ес Би Ес. През октомври 2005 г., в резултат на усилията на инициативен комитет от членове на българската общност, в Мелбърн бе регистрирано първото българско училище в щата Виктория. Втората по големина българска общност е концентрирана в Сидней, където има организация на старите българи “Родина”. През март 2003 г. основателят и председател до 1999 г. на дружеството Стефан Минев Кожухаров е награден с високото австралийско отличие “Медал на Австралийския Орден” за заслуги към българската общност в Сидней. През 1999 г. със съдействието на Генералното консулство в Сидней е учредена първата Българска православна църковна общност - “Св. Иван Рилски”.
На 18 ноември 2006 г. посланикът ни в Австралия връчи на живеещия в Сидней изтъкнат български пианист и преподавател по музика в Консерваторията на Нов Южен Уелс проф. Николай Евров паметен медал “Иван Вазов”, с който Държавната агенция за българите в чужбина го удостои за приноса му в разпространението и утвърждаването на българската музикална култура по света. Български общности има и в Аделаида и в щата Куинсланд. Общността в Аделаида разполага със собствен дом, църква, училище, спортен клуб, с женско дружество и фолклорен състав. През периода април-май 2005 г. дружеството организира в Историческия музей на Южна Австралия изложба “История на миграцията на българите в Южна Австралия”. През 2005 г. за активната си културна и организационна дейност и по повод Денят на народните будители – 1 ноември, Българското културно-просветно дружество в Аделаида бе удостоено с паметен медал “Иван Вазов” от Държавната агенция за българите в чужбина. -----------------------------------------------------------------Снимка за спомен с ансамбъла от Ловеч. Тази година на концертите на Мултикултурния фестивал в столицата Канбера присъства лично българският посланик Красимир Стефанов. Местната организация организира прием в българското посолство, на който българите от Канбера посрещнаха ловешките танцьори и музиканти. Със сълзи на очи посланикът благодари за посещението на българите и заяви, че танцьорите са истинските посланици на българския дух в тази далечна страна.
Българска източно-православна църква “Св. св. Кирил и Методий”, Мелбърн
Свещеник: Велин Илиев, по данни на АБЧ, и/или, Епископ- викар Александър Попов, по данни на Владиката Йосиф в Ню Йорк, който е отговорен и за Австралия
Bulgarian Eastern Orthodox Church 1-3 Bayview St. Northcote Vic. 3070 Melbourne Victoria Australia
Емисията се води от Фили Ладжман. Melbourne, SBS Radio Melbourne PO Box 294 South Melbourne VIC 3205 Australia
Българската радиоемисия към австралийската етническа радиостанция SBS
Българско културно-просветно дружество, Аделаида Bulgarian Educational and Friendly Society Inc.
Създадено през 1949 г., дружеството построява църковен храм и свой дом с училище и библиотека. Поддържа танцови състави, включително и детски, като още през 1968 г. участва във фестивала на изкуствата в Elder Park. През 1965 г. към него възниква Българско женско дружество, а през 1993 г. е регистриран спортен клуб „Преслав”. Председател: Иван Ненов
Българско неделно училище в Мелбърн
Открито на 08.10.2005 г. Работи по програмата на австралийското правителство за стимулиране на развитието на езиците на националностите, населяващи страната. Занятията се провеждат в събота от 9 до 12 ч. Родителите заплащат символична такса, останалото се финансира от австралийската държава. Преподаватели: Ваня Дюлгерова, Катерина Керкенекова
You must log in to post a comment.